Ceny kotłów na ekogroszek

Wysoka jakość wykonania, efektywność, wygoda obsługi - te zalety kotłów klasy 5 i urządzeń z certyfikatem ecodesign powtarzane są regularnie. Jest to niewątpliwie prawda, ale z punktu widzenia inwestora zwykle również duże znaczenie ma ich cena. W parze z funkcjonalnością i wysoką sprawnością rosną również koszty początkowe inwestycji. Fakt, że eksploatacja takiego urządzenia w dalszej perspektywie ma duży sens ekonomiczny może nie być zaletą, gdy portfel uniemożliwia jego zakup. Przyjrzeliśmy się więc sytuacji na rynku i sprawdziliśmy ceny kotłów na ekogroszek montowanych w domach jednorodzinnych.

Ceny kotłów na ekogroszek - od czego zależą?
Przykład kotła na ekogroszek firmy Protech

Kocioł zasypowy czy z podajnikiem?

Jak już pisaliśmy w artykule “Kotły Klasy 5 bez podajnika”, nawet urządzenia zasypowe mogą spełniać wymagania dla 5 klasy, a nawet posiadać certyfikat ecodesign. Ich eksploatacja jest zdecydowanie mniej wygodna, gdyż trzeba pamiętać o regularnym dokładaniu opału. Ponadto ekologia procesu spalania jest ściśle związana z umiejętnościami użytkownika. Z drugiej strony jednak kotły tego typu są dużo tańsze niż ich zautomatyzowane odpowiedniki. Jeśli więc fundusze nie pozwalają, być może warto nauczyć się prawidłowego palenia w piecu i zdecydować na kocioł zasypowy klasy 5.

W teorii, w miarę ze wzrostem oznaczenia typu węgla rośnie jego kaloryczność. Należy jednak pamiętać, że jednocześnie większa będzie jego spiekalność oraz emisja gazów zanieczyszczających palenisko. W praktyce więc stosowanie opału typu wyższego niż 32.2 w nowych kotłach nie ma żadnego sensu.

Ceny kotłów na ekogroszek bez podajnika

Głównym czynnikiem kształtującym cenę tego typu urządzeń jest oczywiście ich moc. Producenci różnie wyceniają swoje rozwiązania konstrukcyjne, więc rozpiętość cenowa jest dość duża. Kocioł klasy 5 bez podajnika, zasilany ekogroszkiem, o mocy 10-15 kW kupimy za 4 do 6 tys. złotych. Modele od 15 do 20 kW to koszt rzędu 5 - 7 tys. złotych. W przypadku kotłów tego typu warto dokładnie przyjrzeć się ich specyfikacji i sprawdzić zgodność z aktualnymi normami. Jeśli urządzenie nabywamy u oficjalnych dystrybutorów - ich parametrów możemy być pewni. Zakup sprzętu z drugiej ręki może być źródłem przykrych niespodzianek.

Kocioł z podajnikiem - ceny

Zdecydowanie szersza jest oferta kotłów klasy 5 na ekogroszek z podajnikiem. Większa będzie również rozpiętość cenowa. Do mocy i konstrukcji samej komory spalania dołączają bowiem rozwiązania technologiczne zastosowane w podajniku, a także “mózg” całego urządzenia - sterownik. Za wygodę i inteligentny sprzęt trzeba zapłacić więcej. Wysokiej jakości kocioł z podajnikiem, o mocy 10-20 kW to wydatek rzędu 8 - 11 tys. złotych. Na rynku jednak można znaleźć bardzo ubogie modele, o mocy ok. 10 - 12 kW kosztujące 6,5 - 7 tysięcy. Większa moc takiego urządzenia przekłada się na niewiele wyższą cenę. Za 11-12 tys. zł zakupić można bowiem bardzo dobrej jakości kocioł na ekogroszek o mocy ok. 25 kW.

Tani kocioł na ekogroszek - czy to możliwe?


Tanie kotły na ekogroszek

Rodzi się więc pytanie - czy można taniej? Tak, na rynku można znaleźć tanie kotły, które spełnią wymagania nałożone przez ustawodawcę. Jak już wspominaliśmy przy okazji kotłów zasypowych - należy zwrócić szczególną uwagę na dokumentację załączoną do tego typu urządzeń. Decydując się na modele budżetowe trzeba jednak przede wszystkim pamiętać, że zwykle są one wykonane ze słabszej jakości materiałów. Blacha będzie cieńsza, a ślimak podający paliwo delikatniejszy. W efekcie sprzęt zużyje się szybciej. Niska cena kotła na ekogroszek może zachęcać, pytanie tylko czy nie wymusi kolejnej inwestycji dużo szybciej niż w przypadku urządzenia “z górnej półki”.

Podsumowanie

Cena kotłów na ekogroszek zależy od wielu czynników - jest to nie tylko moc, ale również konstrukcja komory spalania, jakość materiałów, obecność podajnika i systemów sterujących. Przesadna oszczędność nie jest wskazana. Warto również pamiętać o inicjatywach tj. ulga termomodernizacyjna czy program czyste powietrze. Dzięki nim koszty poniesione w związku z zakupem nowego kotła okażą się niższe. Należy jednak spełnić określone wymagania, o których przeczytać można w innych artykułach na naszym blogu.


-->