Czyszczenie kotła po sezonie grzewczym. Podstawowa konserwacja

Koniec sezonu grzewczego to znakomita pora na wykonanie konserwacji kotła stałopalnego. W zależności od rodzaju i jakości spalanego w nim paliwa, na poszczególnych elementach jego konstrukcji gromadzi się nalot, który z czasem zaczyna niekorzystnie wpływać na efektywność pracy ogrzewania oraz ekologię. Dlatego też czyszczenie kotła po sezonie grzewczym powinno być stałym elementem jego eksploatacji. Czynność tą może wykonać profesjonalista, serwisant, podczas przeglądu stanu technicznego. Ze względu na konstrukcję kotła jednak wiele “zabiegów pielęgnacyjnych” użytkownik będzie w stanie zrobić samodzielnie.

Konserwacja kotła po sezonie grzewczym


Dlaczego warto zabrać się za konserwację kotła po sezonie?

U wielu użytkowników nowoczesnych kotłów na ekogroszek czy pellet może zrodzić się pytanie - lepiej czyścić je po sezonie (wiosną), czy może przed - wczesną jesienią? Tytuł artykułu sam w sobie jest odpowiedzią. Argumentów jest kilka:

I to właśnie ten ostatni punkt powinien ostatecznie przekonać wszystkich do czyszczenia kotła po sezonie. Jeśli w trakcie podstawowej kontroli stanu urządzenia dadzą się zauważyć nieszczelności, uszkodzenia mechaniczne lub problemy z elektroniką - będzie czas, by poczekać na interwencję profesjonalisty. A i cena takiej usługi może być niższa - szybkie naprawy w okresie największego zapotrzebowania na serwis będą zapewne nieco droższe.

Od czego zacząć czyszczenia kotła?

Przede wszystkim, należy podejść do tej czynności kompleksowo. Jeśli mamy dostęp do określonej strefy za pomocą drzwiczek lub innego rodzaju rewizji, warto to miejsce oczyścić. Czyszczenie układu należy rozpocząć od konserwacji komina - w trakcie tej czynności część zanieczyszczeń może cofnąć się do kotła. Na wstępie warto przygotować niezbędne narzędzia, jak np.: pogrzebacz/wygarniacz, szczotki na długim i krótkim trzonku, szczotkę drucianą, wycior oraz łopatkę lub szufelkę. Należy również zadbać o swoje bezpieczeństwo (np. korzystając z maski przeciw pyłom) oraz odpowiednie oświetlenie.
Podstawową czynnością jest usunięcie resztek paliwa z komory spalania oraz jego pozostałości z popielnika. WIele zależy tutaj od jakości używanego paliwa. To najsłabsze może nie ulegać całkowitemu spaleniu i odkładać się w postaci nacieków w komorze. Najlepsze paliwa pozostawiają mniej zanieczyszczeń. Najlepszym rozwiązaniem w tym zakresie są kotły na pellet. Im bardziej wartościowego paliwa używamy - tym mniej będzie do sprzątania.
Kolejny etap to czyszczenie wymiennika ciepła - kanałów, przez które przepływają spaliny, ogrzewające wodę kotłową. Wiele nowoczesnych kotłów wyposażone jest w system czyszczenia - automatyczny lub ręczny. Do podstawowej konserwacji wystarczy skorzystać z odpowiedniego programu sterownika lub pociągnąć za rączkę przesuwającą elementy wymiennika, co powoduje zrzucenie z nich zanieczyszczeń powstałych w procesie spalania. U dołu kotła zwykle znaleźć można wyczystkę, przez którą da się je usunąć. Jeśli ponad komorą spalania znajdują się dodatkowe drzwiczki, należy je otworzyć i oczyścić dostępne strefy.

Zadbaj o dostarczanie powietrza do komory spalania

Podczas czyszczenia kotła po sezonie grzewczym należy zwrócić szczególną uwagę na otwory, którymi dostarczane jest powietrze i stan wirnika wentylatora, jeśli piec wyposażony jest w nadmuch. Aby usunąć z nich pył i zapewnić optymalny przepływ powietrza, można dodatkowo wykorzystać odkurzacz lub sprężone powietrze. Zanieczyszczenia w tych miejscach mogą znacząco pogorszyć jakość procesu spalania w kotle. Brudny wentylator ponadto może ulec trwałemu uszkodzeniu.

Czyszczenie mechanizmu dostarczania paliwa

Po zakończeniu eksploatacji kotła warto oczyścić zasobnik paliwa z resztek węgla lub pelletu korzystając ze szczotki lub odkurzacza. W zależności od zaawansowania umiejętności, można zdemontować poszczególne elementy podajnika - rury wraz elementem przesuwającym paliwo - i usunąć z nich zanieczyszczenia.
Najbardziej zaawansowanym użytkownikom zaleca się również demontaż i czyszczenie elementów rusztu. Podczas ponownej jego instalacji należy pamiętać o zastosowaniu profesjonalnego uszczelniacza do rusztów i kominków, który stworzy sztywną spoinę odporną na działanie temperatury rzędu 1500 stopni celsjusza. Każda nieszczelność w tym miejscu może spowodować nie tylko pogorszenie jakości procesu spalania, ale również niebezpieczeństwo dla użytkownika.

Konserwacja kotła po sezonie - co z wodą w instalacji?

Innym, często powtarzającym się pytaniem dotyczącym czyszczenia instalacji grzewczej, jest: spuszczać wodę z układu, czy ją pozostawić? Odpowiedź jest jasna - jeśli nie planujesz poważnych prac serwisowych w obiegu grzewczym - wody nie należy spuszczać. Każda jej wymiana może wiązać się z pojawieniem zanieczyszczeń lub zapowietrzeniem instalacji. Jeśli nagle pojawi się potrzeba skorzystania z ogrzewania - uzupełnianie braków wody tylko wydłuży proces przygotowania układu do działania.


Czyszczenie kotła po okresie grzewczym


Podsumowanie

Regularne czyszczenie kotła po sezonie pozwala zachować jak najwyższą jego sprawność. Prawidłowa konserwacja wydłuża żywotność tego sprzętu - ryzyko nagłej awarii spada. Jeśli jednak podczas prac konserwacyjnych natrafimy na uszkodzenia - naprawę można spokojnie zaplanować, a koszty serwisu mogą okazać się nieco niższe. Całość przekłada się na komfort i bezpieczeństwo. Odpowiednio użytkowany sprzęt jest również tańszy w eksploatacji.

-->