Etykiety energetyczne kotłów na węgiel i biomasę

Analizując wymagania dotyczące urządzeń grzewczych instalowanych w ramach programu Czyste powietrze, zwróciliśmy uwagę na aspekt klasy energetycznej produktu. Już od lat 90-tych ubiegłego stulecia organy Unii Europejskiej dążyły do standaryzacji sposobu prezentacji efektywności energetycznej różnych urządzeń. Efektem tych prac było wprowadzenie etykiet energetycznych dla sprzętu takiego jak lodówki, pralki czy telewizory. Z czasem zakres etykietowanych urządzeń poszerzano i modyfikowano wytyczne mówiące o tym, w jaki sposób ich klasę określać. Początkowo w dokumentacji mogliśmy odnaleźć klasy od G (najsłabszej) do A. Ciągły rozwój technologii spowodował jednak szybkie wprowadzenie dodatkowych klas A - z jednym, dwoma, a nawet ostatnio i trzema plusami. Dzięki nim wyróżniane są bardzo wydajne urządzenia, a inżynierowie mają motywację do ciągłego poprawiania efektywności energetycznej swoich produktów.


Etykiety energetyczne kotłów na paliwo stałe


Wprowadzenie klas energetycznych dla kotłów na paliwo stałe

Jeśli chodzi o urządzenia grzewcze, na standaryzację należało czekać nieco dłużej. Dla kotłów gazowych, olejowych, a także dla pomp ciepła regulacje te zaczęły obowiązywać od 26 września 2015 r. Etykiety energetyczne dla kotłów na paliwo stałe wprowadzono od 1 kwietnia 2017. Od tej pory producenci mają obowiązek dostarczać swój sprzęt razem z drukowaną etykietą, na której znajdziemy klasę efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń - od najsłabszej G do A++ lub w nowszej wersji od D do A+++. Jeśli mamy do czynienia z kotłem dwufunkcyjnym, pojawi się tam także klasa efektywności podgrzewania wody (od G do A). W czytelny sposób informuje ona również o marce i modelu urządzenia, a także jego mocy znamionowej.

Efektywność energetyczna kotła a jego sprawność

Podstawowym pojęciem, jakie zostało zdefiniowane w celu określania klasy energetycznej kotłów jest sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń. Jest to procentowy stosunek zapotrzebowania na ogrzewanie pomieszczeń w sezonie, do rocznego zużycia energii, która jest niezbędna do zaspokojenia tych potrzeb. Oczywiście im ten stosunek wyższy, tym lepiej.
Nasuwa się więc pytanie - jak mają się obliczenia i badania w warunkach laboratoryjnych do tego co dzieje się w naszych domach? Sezonowa efektywność energetyczna w trybie aktywnym - czyli podczas pracy urządzenia - wyliczana jest ze sprawności kotła. Nie chodzi tutaj jednak tylko o pracę z mocą znamionową podaną w dokumentacji. Twórcy etykiet przewidzieli, że pełną moc wykorzystujemy jedynie przy największych mrozach. Wprowadzono więc średnią ważoną, której bardzo dużą część (dla kotłów na paliwo stałe aż 85%!) stanowi sprawność użytkowa urządzenia w trakcie ogrzewania z mocą obniżoną do 30% mocy znamionowej. Dzięki temu mamy pewność, że nasz kocioł będzie pracować efektywnie również wtedy, kiedy nie potrzebujemy pełni jego możliwości.

Wyznaczanie klasy efektywności energetycznej kotła na paliwo stałe - inne czynniki

Do określania klasy energetycznej kotła wykorzystywany jest współczynnik efektywności energetycznej. Poza wspomnianą wcześniej sprawnością, bierze on również pod uwagę:

W dużym uproszczeniu więc sprawność wytwarzania ciepła jest pomniejszana o zużycie energii elektrycznej potrzebnej do zasilania elektroniki kotła. W związku z tym, jeśli porównujemy dwa urządzenia o podobnych parametrach, lepszą klasę energetyczną będzie mieć sprzęt który nie tylko skuteczniej grzeje, ale również oszczędza prąd.

Biomasa to wielki plus

Promocja odnawialnych źródeł energii, mająca na celu redukcję emisji zanieczyszczeń do środowiska, wpłynęła znacząco na sposób określania klasy efektywności energetycznej dla kotłów. Dla urządzeń wykorzystujących biomasę, jak np. kotły na pellet, wprowadzono specjalny wskaźnik, który znacząco podnosi omawiany wcześniej współczynnik. W efekcie klasę energetyczną A++ mogą otrzymać tylko kotły na biomasę. Najlepszy sprzęt na ekogroszek nie osiągnie więcej niż A+.


Etykiety energetyczne kotłów grzewczych


Podsumowanie

Wysoka klasa efektywności energetycznej kotła na paliwo stałe to nie tylko oszczędność pieniędzy dla użytkownika. Bardzo liczy się również ekologia. Wysoka sprawność to mniejsze zużycie paliwa, a energooszczędna elektronika powoduje spadek zapotrzebowania na prąd, który zwłaszcza w Polsce produkowany jest w sposób obciążający środowisko. Wybierając kocioł, spoglądajmy na etykiety. Sprzęt o wyższej klasie może być nieco droższy, ale w czasie użytkowania pozwoli wydać mniej na ogrzewanie.

Źródło:

-->