Jak na bieżąco sprawdzać jakość powietrza i jak chronić się przed smogiem?

Z problemem smogu zmagamy się tak naprawdę już od dłuższego czasu, jednak to w przeciągu ostatnich kilku lat świadomość społeczna w tym temacie znacznie wzrosła. Ludzie zdają sobie sprawę z tego jakie niesie to za sobą skutki i coraz więcej z nas chce temu przeciwdziałać. Jak na bieżąco możecie sprawdzać stan jakości powietrza oraz jak walczyć ze smogiem? Podpowiadamy kilka prostych rozwiązań, które każdy z nas może wprowadzać w życie aby polepszać jakość otaczającego nas powietrza.

Jak szybko i prosto sprawdzać stan powietrza?

Najłatwiej i najszybciej zrobicie to w Internecie. Prawie każde duże miasto prowadzi w sieci swój system monitoringu stanu powietrza. Na przykład w Krakowie rzetelne i aktualne informacje znajdziecie na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ), warto też odwiedzać witryny Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ). W całej Polsce coraz bardziej popularne są także czujniki Airly, które mierzą między innymi temperaturę powietrza, ciśnienie oraz poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10. Zbierają, przetwarzają oraz interpretują dane w czasie rzeczywistym. Informacje te od razu aktualizowane są na mapach online. Ich sensory mogą zakupić zarówno samorządy miast i gmin jak i klienci indywidualni. Swoje dane Airly udostępnia również w wygodnej aplikacji, o której więcej dowiecie się za chwilę. W dobie popularyzacji smartfonów to właśnie aplikacje smogowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem. To duże ułatwienie, kiedy możesz sprawdzić aktualny stan powietrza gdziekolwiek jesteś (wystarczy dostęp do Internetu). Poniżej przedstawiamy kilka najbardziej znanych aplikacji tego typu:

Jakość powietrza - aplikacje smogowe
Panorama Andrychowa w sobotni poranek, fot. Rafał Słanek

Airly

Airly - wspominana wcześniej. Jej wygodny i przejrzysty interfejs sprawia, że jest jednym z najczęściej wybieranych programów antysmogowych. Dodatkowo wyjątkowo duża liczba czujników sprawia, że możesz sprawdzać dane bardzo blisko Twojego miejsca zamieszkania. Jest dostępna zarówno dla telefonów z Androidem jak i dla użytkowników iPhone'ów.

Kanarek

Kanarek - ostrzeżenia o smogu - przejrzysta, sprawnie działająca aplikacja, w której sprawdzicie stan zanieczyszczenia powietrza z ponad 500 stacji różnych firm. Umożliwia wybranie ulubionych stacji lub monitorowanie wszystkich z okolicy. Dane, jakie w niej sprawdzicie to między innymi: stężenie PM2,5, PM10, C6H6, CO i NO2. Wszystko w wygodnych i przejrzystych wykresach. Aplikacja jest bezpłatna i czeka zarówno w Google Store jak i App Store.

Smok Smog

Smok Smog - jest to aplikacja skierowana do Polski Południowej. Często chwalona za design i usability. Dużym plusem jest też brak reklam. Jednak nie pokazuje ona informacji o stanie PM2,5, co dla niektórych jest wadą. Również darmowa i dostępna zarówno dla telefonów z Androidem jak i IOS-em.

Jak możemy walczyć ze smogiem?

Pierwszą i najważniejszą rzeczą o jaką każdy z nas powinien dbać jest jakość kotła grzewczego oraz wybór wysokiego gatunku opału. Kotły klasy 5 będą najlepszym wyborem. O ich wpływie na smog i ekologię możecie przeczytać więcej w naszym wcześniejszym artykule. Często ludziom wydaje się, że takie indywidualne działania nie mają przeniesienia na stan powietrza. Jednak gdyby chociażby połowa mieszkańców miasta wymieniła kocioł na ten klasy 5 - już można byłoby poczuć różnicę.
Po trzecie - do mieszkania warto zakupić oczyszczacz powietrza, zwłaszcza jeśli masz małe dzieci lub mieszkasz z osobami starszymi bądź też astmatykami. W tej chwili na rynku jest dostępnych bardzo wiele urządzeń tego typu - posiadają wbudowane czujniki stanu powietrza, dodatkowe opcje nawilżania i tym podobne. Widocznie zmniejszają poziom zanieczyszczenia w domu. Warto sprawdzić, czy mają filtry HEPA oraz węglowy - takie połączenie jest najbardziej efektywne.
Warto też zainwestować w dobrą maseczkę antysmogową - ponieważ nawet jeśli zrealizujemy wszystkie punkty, o których wspominamy zmniejszenie poziomu smogu to kwestia długotrwała. Jednak to bardzo ważne by te działania wprowadzać w życie. Zwłaszcza jeśli chodzi o wybór kotła grzewczego oraz odpowiedniego opału. Razem możemy wiele zdziałać, trzeba jednak zacząć od siebie.


Powrót >>