Kotły klasy 5 - jak uzyskać dofinansowanie?


Wiele miast i gmin z powodu zwiększającego się problemu smogu decyduje się na realizację programów ograniczających niską emisję np. dofinansowujących wymianę kotłów grzewczych. Praktycznie każdy mieszkaniec naszego kraju ma możliwość skorzystania z funduszy, które wspierają tego typu przedsięwzięcia. Warto zainteresować się szerzej tym tematem i wiedzieć, na jakie ulgi możemy liczyć.

Na czym to polega?

W zależności od konkretnego miasta lub gminy dofinansowywania na wymianę kotłów mogą wyglądać bardzo różnie. Zacznijmy od tego, że nie we wszystkich jednostkach samorządowych są jednocześnie prowadzone projekty tego typu. Zainteresowani takimi programami najlepiej zrobią udając się do swojego urzędu miasta/gminy i zapytają o dostępność możliwości dofinansowania. Drugą kwestią jest forma tego wsparcia. W zależności od miejsca, mogą to być dotacje bezzwrotne lub pożyczki na preferencyjnych warunkach. Fundusze mogą pochodzić zarówno z Unii Europejskiej, środków krajowych lub samorządowych. Wielkość dotacji także różni się w wielu regionach – niektóre samorządy finansują nawet całość wymiany starego pieca, a inne konkretny procent wartości nowego kotła.

Jak uzyskać dofinansowanie do kotła klasy 5?

Gdy już będziemy pewni, że w miejscu naszego zamieszkania działa program wsparcia wymiany starych źródeł ciepła na kotły najwyższej generacji – kotły klasy 5, drugim krokiem jest przeliczenie kosztów takiej inwestycji. W większości przypadków sami musimy sfinansować na początku wymianę pieca, a dopiero później dostajemy zwrot w formie refundacji, dlatego należy ocenić czy stać nas na taką inwestycję. Następnie należy złożyć wypełnioną dokumentację (wniosek wraz z załącznikami) w urzędzie miasta/gminy, poczekać na rozpatrzenie wniosku i w razie spełnienia warunków, podpisać umowę o dofinansowanie. Niektóre bardziej przedsiębiorcze gminy oferują pomoc przy wypełnianiu i kompletowaniu dokumentów – warto sprawdzić czy jest u nas taka możliwość, co zdecydowanie przyśpieszy to wszystkie formalności. Gdy jesteśmy już po podpisaniu umowy, należy wymienić piec na swój koszt, a następnie rozliczyć jego zakup wraz z zachowanymi rachunkami za energię w urzędzie i otrzymać dotację na poniesione przez nas koszty.

Na co należy zwrócić uwagę?

Zgodnie ze sztuką inżynierską, wymianę źródła ciepła powinien poprzedzać audyt energetyczny oraz zazwyczaj termomodernizacja budynku. Spora część programów wsparcia zaznacza to jako warunek otrzymania dotacji, warto zapoznać się ze szczegółami, aby uniknąć odrzucenia wniosku. Ważne jest także, aby korzystać z urządzeń, które posiadają certyfikat klasy 5 wydany przez akredytowane laboratorium. Tylko taki dokument jest warunkiem otrzymania dofinansowania na nowy kocioł na paliwo stałe, bądź biomasę. Czasami zdarza się także, że w umowie o dofinansowanie są podane wymagania odnośnie spalanego paliwa. Niezastosowanie się do tych wymogów może skutkować koniecznością zwrotu dotacji.

Program Ograniczenia Niskiej Emisji

To właśnie w ramach realizacji PONE realizowane są wymiany kotłów z dofinansowaniem. Szerzej pisaliśmy o nim we wcześniejszym artykule “Program Ograniczenia Niskiej Emisji - o co w nim chodzi?” Głównym celem takich programów jest ograniczenia emisji substancji niekorzystnie wpływających na ludzkie zdrowie poprzez zwiększenie efektywności energetycznej. Wymiana starych źródeł ciepła na nowoczesne kotły klasy 5 doskonale wpisuje się w powyższy cel i pozytywnie wpływa na jakość otaczającego nas powietrza.

Warto być na bieżąco z informacjami tego typu - skoro gmina lub urząd miasta jest w stanie dofinansować nam wymianę kotła grzewczego, warto zapoznać się z warunkami pomocy i z niej skorzystać. Dbając o interes społeczności należy również nagłaśniać takie programy - być może więcej osób lub spółdzielni zdecyduje się wymienić piece na kotły klasy 5, co wpłynie pozytywnie na jakość otaczającego nas powietrza.

Powrót >>

-->