Jaką temperaturę ustawić na kotle? Ekonomiczne palenie w piecu na ekogroszek i pellet

Odpowiedni dobór samego kotła to pierwszy krok do ekonomicznej instalacji grzewczej. Należy jednak pamiętać, że to, czy będzie on wykorzystywał pełnię swoich możliwości, zależy przede wszystkim od sposobu eksploatacji - czy będziemy stosować w nim odpowiedniej jakości paliwo, a także czy dobierzemy odpowiednie ustawienia. Ogólna zasada mówi że temperatura pracy kotła - niezależnie, czy jest on na ekogroszek czy na pellet, powinna być dopasowana do tej, na którą dobrane zostały grzejniki. W praktyce jest to zwykle zakres między 60 a 80 stopni. Najpopularniejsze modele zasilania to obecnie bowiem 75/65 lub 80/60.
Jednak w praktyce okazuje się, że rzadko kiedy tak wysoka temperatura zasilania jest potrzebna, gdyż dotyczy ona warunków umownych, projektowych - czyli ok. -20oC w zależności od regionu kraju. Jaka temperatura na piecu (jak to się mówi potocznie) jest więc odpowiednia? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta.

Jaka powinna być temperatura kotła na pellet, a jaka na ekogroszek?

Zalecana temperatura powrotu kotła

Ustalając temperaturę kotła należy przede wszystkim sprawdzić, w jakich zakresach temperatur może on pracować. Dla przykładu w kotle Protech PIK wynosi on od 50 do 85oC. Od razu widzimy, że panujący jeszcze do niedawna system zasilania 90/60 w tym wypadku nie będzie dobrym wyborem. Ale czy w okresie wyższych temperatur możemy zejść z temperaturą powrotu niżej niż do 50oC?

Co się stanie, gdy ustawię za niską temperaturę?

Jeśli urządzenie grzewcze będzie ciągle pracowało z temperaturą powrotu poniżej zalecanej przez producenta, jego żywotność może drastycznie spaść. Powodem będzie kondensacja niedopalonych substancji, która wywoła zjawisko przyspieszonej korozji wielu elementów kotła. Ponadto proces spalania będzie mało efektywny - nie ważne, czy to będzie ekogroszek czy pellet - paliwo będzie się tlić, oddając niewiele energii, a jednocześnie zanieczyszczając wytwarzając więcej zanieczyszczeń. Niska temperatura pracy kotła przekłada się również na obniżoną temperaturę płomienia - większe jest więc ryzyko powstawania niedopalonych frakcji paliwa, które skutecznie będą zanieczyszczać palenisko oraz komin.

Jaka temperatura kotła w cieplejszej części roku?

W tej sytuacji po raz kolejny kluczową rolę zaczyna odgrywać komfort użytkowników budynku. Przykładowo - wiosną nie jest potrzebne ogrzewanie z pełną mocą. W teorii więc temperaturę zasilania można obniżyć, by grzejniki były tylko lekko ciepłe.
Dodatkowo, o ile w przypadku kotłów na pellet doraźne rozpalanie nie jest uciążliwe, gdyż może zachodzić automatycznie i użytkownik nie musi odwiedzać kotłowni, o tyle dla kotłów na ekogroszek już tak - gdyż proces ten wykonujemy ręcznie i zajmuje on trochę czasu. Intuicyjnie wydaje się więc, że temperatura kotła na ekogroszek powinna być w okresie cieplejszym mocno obniżona, a opał powinien lekko się żarzyć.
Niestety, jest niemal pewne, że temperatura powrotu spadnie we wszystkich wspomnianych przypadkach poniżej poziomu minimum, co po dłuższym czasie przyniesie skutki opisane powyżej. Ale przecież nie może być nam gorąco, tylko dlatego, że należy dbać o kocioł!

Rozwiązanie - dodatkowe elementy w instalacji grzewczej!

Wniosek jest jeden - ustawiając temperaturę na piecu mamy niewielkie możliwości zmian - w praktyce jest to zaledwie kilka stopni, by nie wypaść poza dolną granicę bezpieczeństwa. Oczywiście istnieją rozwiązania techniczne, które pozwolą połączyć komfort użytkownika z prawidłową eksploatacją kotła.
Pierwszym z nich jest zastosowanie zaworu czterodrogowego, który podzieli obieg instalacji na dwie części - krótką, kotłową i długą grzejnikową. Odpowiednio mieszając gorącą wodę z kotła i chłodną z powrotu instalacji grzejnikowej pozwala utrzymać jednocześnie niższą temperaturę zasilania pomieszczeń i prawidłową powrotu do kotła. Dzięki temu mamy możliwość płynnej regulacji temperatury w pomieszczeniach.
Innym, bardzo pozytywnie wpływającym na warunki pracy kotła klasy 5, rozwiązaniem jest zastosowanie zasobnika wody kotłowej. Dzięki niemu urządzenie może pracować z rekomendowanymi ustawieniami niezależnie od pory roku, a ciepło jest magazynowane na później. O zaletach tego rozwiązania piszemy w artykule “Zbiornik buforowy do kotła klasy 5”, do którego lektury zapraszamy.

Jaka temperatura na piecu na ekogroszek jest zalecana?

Krótkie podsumowanie

Prawidłowa temperatura pracy kotła powinna być ustalona już na etapie projektowania instalacji. Należy w niej uwzględnić zalecaną temperaturę powrotu, by nie doprowadzić do przedwczesnego zużycia sprzętu. W trakcie użytkowania tak naprawdę nie powinniśmy jej zmieniać. W zarządzaniu temperaturą pomieszczeń pomagają bowiem inne elementy instalacji grzewczej.

-->