Kocioł na pellet czy ekogroszek? Porównanie zalet i wad

Wybór urządzenia grzewczego do domu to decyzja bardzo istotna ze względu na wiele aspektów. Pierwsze co rzuca się w oczy to koszty inwestycyjne, następnie koszty użytkowania. Nie można zapomnieć również o komforcie, a także ekologii. W naszym kraju obecnie królują kotły na paliwa stałe. Tam, gdzie jest łatwy dostęp do sieci spotykamy też urządzenia na gaz, coraz częściej pojawiają się również pompy ciepła. Jednak nowoczesny piec (prawidłowo - kocioł, ale przyjęło się ogólnie to niepoprawne określenie) może również efektywnie i czysto ogrzewać dom. Można się zastanawiać - kocioł na ekogroszek czy pellet? Oto porównanie kilku najważniejszych cech tych urządzeń.

Kocioł na pellet czy ekogroszek - co wybrać?

Czym lepiej palić? Ekogroszek czy pellet?

Pod względem ekologii odpowiedź wydaje się prosta - pellet to produkt naturalny i czysty, który zawiera w sobie tyle dwutlenku węgla, ile pochłonęły rośliny, z których został wyprodukowany. Ich cykl życia jest dość krótki, rośliny, które wyrosły na ich miejscu również zużywają CO2, więc w ogólnym rozrachunku przyjmuje się, że emisja tej substancji dla biomasy wynosi zero. Używanie ekogroszku wpływa za to na ilość CO2 w środowisku, gdyż węgiel nie jest paliwem odnawialnym.
W kontekście czystości, wybierając ogrzewanie na pellet czy ekogroszek, warto zwrócić uwagę na sposób magazynowania. Węgiel zawsze będzie bardziej brudzić niż pellet. Dotyczy to zarówno miejsca, w którym będzie składowany, jak i czynności związanych z załadunkiem do kotła. Analogicznie w przypadku odpadów - w ekogroszku znajduje się zdecydowanie więcej substancji niepalnych (mimo, że jest to stosunkowo czysty węgiel), niż w biomasie. Popiół oraz ewentualne spieki na ruszcie szybciej pojawią się w kotle węglowym niż zasilanym pelletem. Sprzęt na biomasę będziemy więc czyścić rzadziej.

Koszty zakupu i użytkowania kotła

Chcąc zakupić nowoczesny kocioł klasy 5 do domu jednorodzinnego, należy liczyć się z wydatkiem rzędu 8-13 tys złotych. Kotły na pellet i ekogroszek kosztują podobnie, ale można spodziewać się różnicy 1-2 tys złotych przy urządzeniach tej samej mocy - piec na biomasę będzie nieco droższy.
Jeśli chodzi o ceny paliwa - tutaj również nieco lepiej prezentuje się ekogroszek. Tona tego paliwa dobrej jakości kosztuje obecnie (koniec 2019) 800-900 zł. Ceny pelletu drzewnego to zwykle 900-1100 zł. Kaloryczność biomasy jest również niższa (ok. 18 MJ/kg, ekogroszek od 24 MJ/kg), przez co wypada ona słabiej od konkurenta. Efektywność kotłów nieco zmniejsza tę różnicę, ale tak czy inaczej węgiel jest nieco tańszy. Na korzyść tego paliwa przemawia również dostępność - ilość pelletu na składach jest mniejsza, a paliwo składowane luzem będzie mieć gorsze właściwości niż to workowane. Trzeba więc dłużej poszukać.
Przesadne oszczędzanie na opale może sporo kosztować - pisaliśmy dużo na ten temat - w artykułach “Jak wybrać ekogroszek?” oraz “Czym jest pellet? Jak wybrać najlepszy?”.

Które urządzenie jest wygodniejsze w obsłudze - kocioł na ekogroszek czy pellet?

Względy czystości obsługi urządzenia omówiliśmy już wcześniej. Pod względem funkcjonalności natomiast kotły na ekogroszek i pellet są do siebie zbliżone. Dobór ustawień należy do użytkownika lub serwisanta, jeśli korzystamy z wysokiej jakości paliwa, pochodzącego z tego samego, sprawdzonego źródła - będziemy je zmieniać po prostu rzadziej. I nie zależy to od rodzaju opału.
Istnieje jednak jeden istotny aspekt, który w porównaniu funkcjonalności ogrzewania na ekogroszek i pellet przemawia za kotłem na biomasę. Otóż jest on w stanie rozpalić się samodzielnie. Węgiel, ze względu na wysoką temperaturę zapłonu, wymaga “wsparcia” użytkownika.

Jaki kocioł wybrać - na ekogroszek czy pellet?

Podsumowanie. Jaki piec - na pellet czy ekogroszek?

Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak się wydaje. Jeśli interesują Cię tylko i wyłącznie możliwie niskie koszty użytkowania - lepszy wybór to kocioł na ekogroszek. Jeśli jednak myślisz o komforcie - pellet jest czystszy, a urządzenie może samodzielnie się uruchamiać. Zawsze należy pamiętać, że to, jaką ilość zanieczyszczeń będzie emitować ogrzewanie, zależy od sposobu jego użytkowania. Posiadając nawet najnowocześniejszy kocioł, warto znać zasadę jego działania, a także kupować dobrej jakości opał.

-->