Kocioł retortowy - zasada działania i zalety paleniska tego typu

Nowoczesne urządzenia grzewcze cechują się wysoką sprawnością i niską emisją zanieczyszczeń. Nie inaczej jest w przypadku kotłów klasy 5 oraz produktów spełniających wymagania dyrektywy ecodesign. Praktycznie wszystkie piece wyposażone w podajnik, zasilane węglem kamiennym i kwalifikujące się do ekologicznych urządzeń grzewczych, to kotły retortowe. Nie każdy zna to pojęcie, a ta prosta, doskonalona od wielu lat konstrukcja umożliwia spalanie ekogroszku (czyli węgla o średnicy od 5 do 25 mm) ze sprawnością sięgającą nawet 90%.

Kotły retortowe: działanie i zalety

Palnik retortowy - zasada działania

Nowoczesny kocioł retortowy wyposażony jest w zasobnik paliwa oraz sterowany elektronicznie podajnik ślimakowy napędzany motoreduktorem. Ekogroszek w zasobniku swobodnie zsypuje się do wlotu rury podajnika. Zainstalowany w jej wnętrzu ślimak odpowiada za przetransportowanie określonej porcji węgla do wnętrza paleniska.
W palniku retortowym ekogroszek dostarczany jest od spodu. Proces spalania natomiast zachodzi od góry. Dzięki temu wypalone paliwo stale zastępowane jest przez nowe porcje, a niewielkie ilości popiołu są wypychane ku górze i swobodnie opadają po bokach palnika do umieszczonego pod nim popielnika. Kotły tego typu wyposażone są w wentylator, który tłoczy do komory spalania powietrze, w ilości niezbędnej do przeprowadzenia prawidłowego procesu spalania.
Retorty różnią się między sobą konstrukcją. Klasyczne modele pierwszej generacji mają kształt fajki, przez którą przepychana jest nowa porcja paliwa. W tego typu rozwiązaniu ślimak kończy się przed kolanem i nie sięga do wnętrza paleniska. Jeśli w stłoczonym w fajce paliwie pojawią się elementy trudne do spalenia (np. drobne kamienie) lub cząstki paliwa o wysokiej spiekalności, retorta może się zatkać. Dlatego też w kotłach wyposażonych w retortę tego typu należy stosować tylko ekogroszek najwyższej jakości.
W nowszych rozwiązaniach technicznych wprowadzono udoskonalenia, które pozwalają zmniejszyć ryzyko zatrzymania pracy palnika retortowego. Ślimak sięga w głąb paleniska, dzięki czemu paliwo nie ulega ściśnięciu takiemu jak w retorcie pierwszej generacji, a wręcz przeciwnie - jest nieco bardziej rozluźnione. Ponadto, w tego typu palnikach stosuje się np. obrotowe koronki, których zadaniem jest okresowe mieszanie paliwa i zapobieganie powstawaniu spieków na brzegach retorty. Dzięki temu poprawnie spalane są nawet paliwa nieco słabszej jakości.

Wysoka jakość to podstawa

Palnik retortowy to element kotła narażony na działanie bardzo wysokich temperatur. Dlatego też bardzo często wykonywany jest w całości lub w części z żeliwa, które jest materiałem wolno ulegającym degradacji. W najtańszych kotłach dominuje dość cienka stal, przez co ich żywotność będzie dużo krótsza niż urządzeń renomowanych producentów. Przesadna oszczędność jest więc w tym miejscu niewskazana.

Podajniki retortowe - zalety i działanie


Zalety kotłów retortowych

Podstawową zaletą urządzeń tego typu jest czystość procesu spalania. Ze względu na sposób podawania paliwa, wszystkie gazy wydzielające się z podgrzewanego węgla muszą przepłynąć przez żar, gdzie ulegną wypaleniu.
Kolejnym aspektem jest wysoki komfort użytkowania kotłów z palnikiem retortowym. W zależności od rozmiarów zasobnika paliwa i ustawień, ładować je należy raz na 3 do nawet 7 dni. Funkcjonalne sterowniki umożliwiają kontrolę nad procesami dostarczania paliwa i powietrza do komory spalania, a co za tym idzie regulację generowanej przez kocioł mocy. Urządzenia zgodne z aktualnymi normami i wypełniające założenia, które zawiera dyrektywa Ecodesign są w stanie pracować z wysoką sprawnością nawet przy mocy obniżonej.

Podsumowanie

Kotły retortowe to w tej chwili najlepsze urządzenia grzewcze zasilane węglem, które mogą być zamontowane w budynkach jednorodzinnych. Występują w szerokiej gamie mocy, przez co można dopasować je do potrzeb zarówno nowych, jak i modernizowanych domów. Znajomość konstrukcji kotła powinna być podstawą świadomego użytkowania tego sprzętu. Dzięki temu będzie można bezpiecznie korzystać z pełni jego możliwości.


-->