Kotłownia z kotłem na paliwa stałe - jakie wymagania powinna spełniać, jak może wyglądać?

O zaletach nowoczesnych pieców mówiliśmy już wiele. A co z kotłownią? Każde kotły klasy 5 powinny (dla zachowania pełnego bezpieczeństwa) mieścić się w odpowiednio przystosowanym pomieszczeniu. Dlatego dziś zajmiemy się tym tematem i porozmawiamy o tym, jak powinna wyglądać kotłownia z kotłem na paliwa stałe, jakie wymagania musi spełniać i co można zrobić, by była jak najbardziej praktyczna.


kotłownia z kotłem na paliwa stałe


Podstawowe wymagania pomieszczenia

Piece do 10 kW, można stawiać w pomieszczeniach niemieszkalnych, jednak należy pamiętać o odpowiedniej kubaturze – wynosi ona 4 m3 na 1 kW. Istotna jest również ilość dopływanego powietrza, ponieważ nie może być mniejsza niż 10 m3/h na 1 kW mocy kotła. Piece powyżej 25 kW mocy grzewczej, muszą znajdować się w wydzielonym pomieszczeniu, które będzie usytuowane centralnie do reszty ogrzewanych elementów budynku.
W obydwu przypadkach, należy wybudować fundament wystający powyżej 5 cm od podłogi i zabezpieczyć go stalowymi kątownikami. Kocioł należy umieścić nie bliżej niż 70 cm od tylnej części urządzenia i 1 m od bocznej – minimalna odległość przodu, nie powinna być mniejsza niż 2 m, by nie utrudniało to prac konserwacyjnych i pielęgnacyjnych. Wygospodarowana kotłownia, musi posiadać wydzielony element, pozwalający na składowanie opału w taki sposób, by nie powstało zagrożenie pożarowe – najlepszym wyborem jest wydzielenie kolejnego pomieszczenia.
W nowych budynkach, kotłownia powinna posiadać wysokość nie mniejszą niż 2,2 m, natomiast we wcześniej wybudowanych domach, może wynosić ona 1,9 m, pod warunkiem zainstalowania odpowiednio dopasowanego systemu wentylacji. W podłodze należy umieścić również wpust podłogowy, przekraczający maksymalną pojemność wodną kotła. Jeśli podłoga została wykonana z materiału ognioodpornego, nie istnieje obowiązek obicia jej blachą. Pomieszczenie jednak powinno zostać wyposażone w światło sztuczne i minimum jedno gniazdko, które nie przekracza 24V.

Wentylacja, czyli bezpieczeństwo użytkowania

Stały dopływ i odpowiednia cyrkulacja powietrza jest niezbędna, jeśli kotłownia na paliwa stałe ma być użytkowana w sposób bezpieczny dla domowników. Przepisy dotyczące tego elementu, są niezwykle precyzyjnie opisane, więc nikt nie powinien mieć problemów z ich interpretacją i odpowiednim dostosowaniem pomieszczenia.
Do najważniejszych wymagań, które muszą zostać spełnione w czasie projektowania kotłowni i systemu wentylacji, są m.in. takie zasady jak:
 • część nawiewna nie może być zamykana,
 • przekrój otworu nawiewnego, nie może być mniejszy niż 200 cm2,
 • otwór nawiewny nie może znajdować się wyżej niż 1 m od poziomu podłogi,
 • wentylacja wywiewna, musi zostać wykonana z niepalnego materiału,
 • przekrój otworu i elementów wywiewnych, nie może być mniejszy niż 14 x 14 cm,
 • otwór wlotowy, należy umieścić pod stropem, natomiast wylotowy nad dachem domu,
 • przekrój komina, nie może wynosić mniej niż 20 x 20 cm.

 • Kotłownia na paliwa stałe powyżej 25 kW – dodatkowe wymagania

  Im większa moc, tym większe zagrożenie pożarowe. Nic dziwnego, że wymagania dotyczące maszyn powyżej 25 kW mocy, są dużo bardziej rygorystyczne i wymagają zastosowania ognioodpornych drzwi, które będą otwierane w zewnętrzną stronę, natomiast wewnątrz, muszą zostać wyposażone w system bezklamkowy – otwarcie powinno polegać jedynie na popchnięciu drzwi.
  Jak widać, wybór kotła grzewczego to jedno, a urządzenie dla niego odpowiedniego pomieszczenia to drugie. Szczegółowe przepisy mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim domownikom, a przygotowanie kotłowni z kotłem na paliwa stałe nie należy wcale do skomplikowanych i drogich – wszystkie elementy są logicznie przemyślane, a ich wykonanie jest niezwykle proste!


  Jak wygląda i jakie wymagania ma kotłownia z kotłem na paliwa stałe?


  -->