Kotły gazowe i węglowe - porównanie

Wybór źródła ogrzewania może w każdym z nas budzić duże emocje. Każde z dostępnych rozwiązań ma swoją grupę zwolenników, która widzi tylko zalety danej metody. Należy jednak mieć na uwadze, że wszystko ma swoje plusy i minusy. Podobnie jest z kotłami, których na rynku dostępnych jest wiele typów, a każdy z nich inaczej sprawdza się w różnych warunkach. Porównanie wad i zalet może być bardzo pomocne przy podjęciu decyzji o wyborze źródła ogrzewania. Poniżej przedstawiamy porównanie kotłów gazowych oraz węglowych.

Charakterystyka kotłów węglowych

Kotły węglowenajczęściej stosowanym źródłem w Polsce do celów grzewczych. Głównym powodem jest to, że są najtańsze w eksploatacji oraz niedrogie jako inwestycja. Obecnie na rynku mamy możliwość wyboru spośród szerokiej gamy kotłów na węgiel. Wadami kotłów na węgiel jest na pewno wygospodarowanie niezbędnego miejsca do składowania paliwa. Co więcej takie kotły wymagają mniejszej (przy załadunku automatycznym) lub większej (przy załadunku ręcznym) obsługi, więc należy pamiętać o regularnym doglądaniu procesu spalania oraz jego parametrów. W dobie ekologicznego myślenia dużą uwagę zwraca się także na zanieczyszczenia które wydostają się z takiego kotła. Pomimo tego, że istnieją nowoczesne instalacje, w których są zastosowane specjalne filtry (droższe, mniej popularne rozwiązanie) węgiel wciąż jest paliwem „brudnym”, które ma niekorzystny wpływ na jakość otaczającego nas powietrza. W dodatku takie piece wymagają czyszczenia, w innym wypadku praca urządzenia jest zaburzona i może nastąpić spadek sprawności.

Kotły gazowe - najważniejsze cechy

Kotły gazowe również są częstym wyborem konsumentów jako źródło ogrzewania. W tym wypadku dużym plusem jest ich prosta obsługa, gdyż większość urządzeń dostępnych na rynku jest w pełni zautomatyzowana. Co więcej kotły gazowe posiadają wysokie sprawności konwersji energii chemicznej paliwa na energię cieplną. Nie wspominając już o kotłach kondensacyjnych które dodatkowo odzyskują energię spalin. Ogrzewanie budynku gazem ziemnym jest również bardziej ekologiczne. Jest to stosunkowo czyste paliwo, które nie generuje popiołu, ani pyłu w procesie spalania. Kocioł gazowy może być również wykorzystywany do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Największa wadą tego rozwiązania jest konieczność posiadania dostępu do sieci gazowej, co wcale w wielu przypadkach nie jest codziennością. W przypadku chęci samodzielnego przyłączenia budynku do takiej sieci koszty bardzo wzrastają i nie staje się to korzystne ekonomicznie. Sam w sobie zakup nowoczesnego kotła gazowego też nie jest tanią inwestycją.

Podsumowanie

Podsumowując, w zależności od potrzeb, możliwości finansowych oraz dostępności indywidualnie do każdego należy decyzja o wyborze kotła. Węgiel przez lata był najtańszym paliwem na rynku, jednak ostatnio jego ceny coraz bardziej wzrastają. Dodatkowo kotły gazowe są bardziej ekologiczne, co coraz częściej jest brane pod uwagę przy wymianie źródła ogrzewania. Odpowiednia analiza zalet oraz wad poszczególnych rozwiązań sprawi, że wybór będzie bardziej dostosowany do konkretnego użytkownika. W tej chwili najlepszym wyjściem, głównie ze względu na najniższą emisję CO, są kotły klasy 5. O ich wpływie na ekologię mówiliśmy w poprzednim artykule, kto jeszcze nie widział - zachęcamy!
Powrót >>
-->