Jakie kotły grzewcze wybierać do nowych bloków mieszkalnych?

Nowe budownictwo charakteryzuje się nie tylko lepszej jakości materiałami budowlanymi, ale również poszukuje się alternatywnych rozwiązań z zakresu ogrzewania. W niektórych przypadkach wybiera się źródła dostarczane z zewnątrz, innym razem prywatne kotłownie, które ogrzewają wszystkie mieszkania w bloku. Warto podkreślić, iż kotłownia w budynku nie jest ogrzewaniem indywidualnym dla każdego lokalu.

Dostarczenie ciepła do wszystkich mieszkań wymaga dobrze zaprojektowanych systemów ogrzewania. Nieodpowiednio wybrane kotły powodują, że czynsz jest wyższy, jak też obsługa kotła staje się bardziej wymagająca. Trzeba to koniecznie uwzględnić już na etapie projektu. Nowoczesne piece grzewcze pozwalają zarówno zaoszczędzić pieniądze, jak też czas ich obsługi. Dodatkowo, są przyjazne dla środowiska, a także odpowiadają obowiązującym normom unijnym. Są to kotły klasy 5, które od 1.01.2020 zgodnie z dyrektywą ekoprojektu, będą jedyny piecami dopuszczonymi do obrotu (więcej o tej klasie kotłów przeczytasz tutaj: Wpływ kotłów klasy 5 na ekologię).

Zautomatyzowane kotły grzewcze

W kotłowniach w nowych blokach mieszkalnym duża uwagę zwraca się na możliwie jak najmniejszą i najmniej wymagającą obsługę kotłów. Walory użytkowe odgrywają pierwszoplanową rolę, ma to znaczenie przede wszystkim dla osób odpowiedzialnych za ich obsługę. Należy uwzględnić częstotliwość dokładania paliwa oraz jego czyszczenia, ale też prostotę obsługę pieca i stabilność utrzymania odpowiedniej temperatury. Kotły klasy 5 cechują się wysoką sprawnością osiągającą nawet 90%. Zarówno rozpalanie, jak też wygaszanie i czyszczenie palnika odbywa się w sposób automatyczny. Kotły grzewcze można dowolnie zaprogramować, a optymalną ich pracę osiąga się dzięki współpracy czujnika pogodowego z regulatorem zastosowanych z lokalach. To powoduje, że piec pracuje z uwzględnieniem warunków panujących na zewnątrz. Co to oznacza dla osób zajmujących się ogrzewaniem budynku mieszkalnego? Przede wszystkim dużą łatwość obsługi i mniej obowiązków. Kotły klasy 5 nie wymagają codziennej kontroli, uzupełniania paliwa i zmiany temperatury. Może się więc okazać, że koszty związane z zatrudnieniem pracowników będą mniejsze.

W trosce o zdrowie naszej planety i naszych bliskich

Coraz więcej osób zwraca uwagę na ekologiczne aspekty eksploatacji budynku. Jesteśmy społeczeństwem coraz bardziej świadomym naszego wpływu na czystość powietrza i tym samym zdrowie nasze oraz przyszłych pokoleń. Nierzadko podczas zakupu nowego mieszkania pojawia się pytania – w jaki sposób ogrzewany jest budynek? Jakie paliwa stosuje się przy ogrzewaniu? Obecność pieca na pellet czy ekogroszek może mieć duże znaczenie przy podejmowaniu decyzji o zakupie nowego mieszkania. Kotły klasy 5 mają charakter proekologiczny. Porównując je do kotłów najniższej klasy, emitują aż 5 razy mniej pyłu i 50 razy mniej tlenku węgla. Spełniają one także wymagania ekoprojektu, są zgodne z normą PN-EN 303-5:2012.

Nowoczesne sterowniki

Zaawansowana technologia pozwala na zastosowanie w kotłach klasy 5 sterowników z zaawansowanym, a jednocześnie intuicyjnym menu. Ich obsługę ułatwia duży wyświetlacz, a na aktualizację oprogramowania pozwala port USB. Sterowniki posiadają czujniki temperatury CO, zaworu i powrotu, czujniki zewnętrzne, a także zabezpieczenia temperaturowe. Dzięki nim możliwe jest sterowanie wentylatorami i podajnikiem.

Kotły klasy 5 w nowym budownictwie w przypadku własnej kotłowni to duża wartość dodatnia zarówno dla zarządcy budynku, jak też jego mieszkańców. Energooszczędne i tym samym przyjazne środowisku ogrzewanie doskonale wpisuje się w aktualne trendy i jest odpowiedzią na oczekiwania współczesnego społeczeństwa. To istotny krok w kierunku skutecznego oczyszczenia powietrza ze szkodliwych dla naszego zdrowia substancji, to także krok w kierunku łatwej i inteligentnej obsługi systemu grzewczego w dużych budynkach mieszkalnych.
Powrót >>-->