Kotły 5 klasy bez podajnika - czy to możliwe?

Nowoczesne kotły stałopalne kojarzą się zwykle z urządzeniami niemal w pełni zautomatyzowanymi. Zadaniem użytkownika jest tylko wprowadzenie żądanych parametrów ogrzewania i regularne (co kilka dni) ładowanie zasobnika ekogroszkiem lub pelletem. Dla wielu inwestorów to synonim wygody i komfortu użytkowania. Nadal znacząca jest jednak część, która uważa że automatyka to kolejny element, który może ulec awarii i utrudnić ogrzewanie budynku. WIele mówi się o niezawodności tych rozwiązań, należy jednak przyznać że nigdy nie osiągną 100% bezawaryjności. Dla klientów, którzy nie chcą tego typu produktów istnieje oferta kotłów klasy 5 bez podajnika. Z jednej strony oferują sprawdzoną metodę ogrzewania. Z drugiej - spełniają wysokie wymagania dotyczące jakości.

Kocioł klasy 5 bez podajnika - sprawdź szczegóły techniczne

Kocioł klasy 5 i ecodesign bez podajnika - rozwiązania techniczne

Kotły zasypowe 5 klasy spalają węgiel w sposób czysty i efektywny dzięki swojej budowie. Wylot spalin z komory znajduje się blisko rusztu, w dolnej części urządzenia. Dzięki temu spaliny muszą przepływać przez żar, który znajduje się tylko z tyłu komory. Pozwala to na dopalanie gazów pochodzących z paliwa. Powolny, uporządkowany proces spalania wpływa pozytywnie na efektywność urządzenia. W praktyce taka konstrukcja umożliwia regularne dokładanie paliwa, gdyż jego spalanie zachodzi jedynie w głębi kotła. Opał znajdujący się przy drzwiczkach “oczekuje” na wypalenie się wsadu znajdującego się w tylnej części rusztu.
Optymalnym rozwiązaniem technicznym instalacji z kotłem klasy 5 bez podajnika jest montaż w niej bufora wody kotłowej. Urządzenie grzewcze może dzięki temu pracować ze swoją nominalną mocą i pożądaną efektywnością, bez ryzyka przegrzania pomieszczeń. Nadmiar ciepła jest magazynowany w dużej masie wody. Ułatwia to również regulację ogrzewania. Kocioł podgrzeje wodę do ustawionej temepratury maksymalnej, a użytkownik odpowiednio sterując jej przepływem w instalacji dopasuje warunki w pomieszczeniu do swoich potrzeb.

Wymagania odnośnie paliwa

Z pozoru proste kotły 5 klasy bez podajnika mają swoje wymagania odnośnie paliwa w nich stosowanego. Tylko wówczas są one w stanie osiągnąć wyśrubowane założenia normy PN-EN 303-5 oraz dyrektywy ekoprojektu. Z tego względu na przykład, korzystanie z nieodpowiedniego paliwa skutkuje utratą gwarancji. Należy zapomnieć o stosowaniu miału i słabej jakości węgla. Najczęściej spotykane paliwo zalecane to węgiel kamienny sortymentu orzech.

Wymagania odnośnie paliwa kotła klasy 5 bez podajnika


Kocioł bez podajnika - ile kosztuje?

Kotły tego typu (nie aż tak wysokiej jakości, ale jednak) są obecne na rynku już dość długo. Przegrywały jednak nierówną walkę z tanimi kopciuchami. Teraz jednak sytuacja nieco się odwróciła. Nowoczesny, automatyczny kocioł klasy 5 na ekogroszek lub pellet może kosztować powyżej 8-10 tys złotych. Kocioł ecodesign bez podajnika znaleźć można w cenie od ok. 4-5 tys. Oczywiście zawsze należy zweryfikować pochodzenie certyfikatów i zgodność z wymaganiami odpowiednich ustaw.

Podsumowanie

Kotły klasy 5 to nie tylko w pełni zautomatyzowane urządzenia na ekogroszek lub pellet. Jest to obecnie najlepsze rozwiązanie na rynku, ale nie jedyne dostępne. Kocioł bez podajnika również może spełniać wysokie wymagania krajowych i unijnych przepisów. Nie można jednak zapominać, że jeśli chodzi o ekologię takich urządzeń, najważniejszym czynnikiem jest człowiek. Tylko stosowanie rekomendowanego paliwa i odpowiedniej metody spalania pozwoli w czysty sposób ogrzewać dom. Żadne urządzenie nie jest w stanie całkowicie zastąpić świadomości użytkownika.


-->