Kotły klasy 5 i ich wpływ na smog i ekologię

Smog jest nienaturalnym zjawiskiem atmosferycznym, które występuje na skutek emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń. Składa się on przede wszystkim z tlenków siarki, azotu i cząstek PM2,5 i PM10. Przyczynia się do występowania wielu chorób, a długotrwałe wdychanie tych substancji może doprowadzić nawet do śmierci. Polacy są coraz bardziej świadomym społeczeństwem i doskonale zdają sobie sprawę, że sami przyczyniają się do występowania smogu i zanieczyszczenia powietrza, korzystając z kotłów o niskiej sprawności cieplnej i paleniem niskiej jakości opałem. Od 1 października obowiązują jednak przepisy dotyczące wymagań energetyczno-emisyjnych dla kotłów. Wprowadziły one zakaz produkcji urządzeń poniżej 5 klasy, natomiast piece wyprodukowane przed tą datą wprowadzać do obrotu można jeszcze tylko do końca czerwca 2018. Kotły produkowane teraz są zgodne z normą PN-EN 303-5:2012. Są to nowoczesne, energooszczędne i, co równie ważne, ekologiczne kotły klasy 5.

Kotły klasy V, czyli o 20–50% mniej szkodliwych substancji

Im niższa jest klasa kotła, tym mniejsza jest efektywność i czystość spalania. Obecnie najlepszym rozwiązaniem dostępnym na rynku są kotły klasy V, które emitują o 20–50% mniej niepożądanych w powietrzu substancji niż urządzenia o klasę niżej. Ich sprawność cieplna osiąga 89%, podczas gdy kotły klasy IV cechują się sprawnością na poziomie 84%, a klasy III – na poziomie 82%, co także jest dobrym wynikiem. Wysoką sprawność kotły klasy V uzyskują dzięki odpowiednio skonstruowanym kanałom spalinowym. Cechują się nieco większymi rozmiarami niż urządzenia o niższej klasie, co jest uwarunkowane stosowaniem różnego rodzaju zawirowywaczy. Aby kocioł mógł zyskać klasę V, wartość emitowanego przez niego pyłu musi być mniejsza niż 40 mg/m3. Bez większego problemu, już od dłuższego czasu, osiągały taki poziom kotły na pellet. Aktualnie można kupić kotły klasy V na ekogroszek (więcej o rodzajach paliw stałych pisaliśmy tutaj). Pył w takich urządzeniach osadza się na ich powierzchni wewnętrznej. W tym celu stosuje się konstrukcje wielociągowe, które cechują się często zmianą kierunku przepływu spalin.

Ekologia i ogrzewanie

Czy ekologia może iść w parze z ogrzewaniem, które dotychczas bardzo niekorzystnie wpływało na stan powietrza w naszym kraju? Dzięki takim urządzeniom jak kotły klasy V jest to możliwe. Pracują zgodnie z wymaganiami określonymi w normie PN-EN 303-5:2012, czyli:
 • emisja pyłu: do 40 mg/m³
 • emisja tlenku węgla: do 500 mg/m³
 • emisja gazowych zanieczyszczeń organicznych (OGC): do 20 mg/m³
 • sprawność cieplna: 98%

 • Ci, dla których ekologia, własne zdrowie i energooszczędność są czynnikami ważnymi i odgrywającymi w ich codziennym życiu ważną rolę, mogą dzisiaj korzystać z urządzeń, które pozwalają im pielęgnować te wartości.

  Ważne!

  1 października 2017 r. weszły w życie przepisy zgodne z rozporządzeniem Ministerstwa Rozwoju w sprawie wymagań energetyczno-emisyjnych dla kotłów. Obecnie mogą być produkowane tylko te kotły, które spełniają wymagania określone w normie PN-EN 303-5:2012 dla urządzeń klasy V. Kotły, które zostały wyprodukowane, ale niewprowadzone do obrotu przed 1 października 2017 r., mogą zostać sprzedane lub dostosowane do wymogów nowych przepisów do 1 lipca 2018 r. Co oznacza, że tylko do połowy 2018 r. mogą jeszcze zostać wprowadzone do obrotu kotły o klasie niższej niż V.

  Powrót >>  -->