Kotły 5 klasy na drewno czy ekogroszek - który rodzaj wybrać?

Węgiel oraz drewno opałowe to wciąż jedne z najpopularniejszych źródeł ciepła w domach Polaków. Dzięki nowoczesnym kotłom klasy 5, ich spalanie odbywa się w sposób bardziej wydajny i ekologiczny, a nasze systemy c.o. oraz c.w.u. są lepiej zasilane. Kotły tej klasy różnią się w wielu kwestiach od istniejących pieców na paliwo stałe, o czym szerzej pisaliśmy w artykule ,a href="http://kotly-klasy-5.pl/kotly-klasy-5-porownanie-klasa-3-4.html">Kotły klasy 5 - porównanie z klasą 3 i 4. Przede wszystkim dzięki wysokiej sprawności zużywają mniej paliwa niż odpowiedniki o słabszych parametrach. Wykonane są ze specjalnie wzmocnionej stali kotłowej gwarantują oszczędną i stabilną pracę przez wiele lat. Sprawdź w dzisiejszym artykule opis kotłów na ekogroszek oraz drewno i zdecyduj, który rodzaj wybrać.

Charakterystyka obydwu paliw


Drewno opałowe – jest to paliwo najtańsze i praktycznie nie zanieczyszcza powietrza (charakteryzuje się tzw. zerowym bilansem, dlatego, że emituje w trakcie spalania mniej więcej tyle CO2 ile pochłania w trakcie swojego życia). Najbardziej efektywne jest spalanie go w kotłach zgazowujących 5 klasy. Jest to paliwo odnawialne. W zależności od gatunku oraz wilgotności posiada różne wartości opałowe. Musi być przechowywane w miejscu suchym i przewietrzanym, aby wyschło i miało lepsze parametry potrzebne do spalania. W Polsce mamy duży wybór dostawców tego paliwa co zdecydowanie jest jego kolejnym plusem.


Kotły na drewno


Ekogroszek natomiast jest wysokokalorycznym paliwem grzewczym, produkowanym na bazie węgla kamiennego. Jest on spalany w retortowych kotłach klasy 5, w których paliwo jest podawane automatycznie. Spalając je w odpowiednich warunkach uzyskujemy wysoką sprawność spalania oraz emitujemy niewielką ilość zanieczyszczeń. Ekogroszek jest najmniej zanieczyszczającym powietrze gatunkiem węgla. W Polsce istnieje duża rozpiętość cen tego paliwa, dlatego użytkownicy muszą czasami wybierać pomiędzy tanim ogrzewaniem, a jakością. Paliwo do spalania w nowoczesnych kotłach klasy 5 musi być dobrze przygotowane i oczyszczone co wymaga czasu ze strony producenta i tym samym zwiększa nam cenę paliwa.


Kotły na ekogroszek
Porównanie kotłów na poszczególne paliwa

Kotły klasy 5 zgazowujące drewno tzw. "Holzgas", czyli gaz drzewny są alternatywą dla kotłów węglowych lub na ekogroszek - są zdecydowanie bardziej ekologiczne. Spalanie drewna odbywa się poprzez proces pirolizy, czyli zgazowania drewna. Kotły te charakteryzują się wysoką sprawnością dzięki dwuetapowemu spalaniu paliwa. Ich dużą zaletą jest zasadność użycia zbiornika akumulacyjnego, dzięki któremu kilkugodzinne intensywne palenie może zapewnić ciepło na pozostałą część dnia. Wyzwaniem dla wielu ludzi może być ich dość wysoka cena. Wymagają one także dosyć dużego pomieszczenia gospodarczego – wygospodarowanie takiego miejsca może być dużym utrudnieniem.

Kotły klasy 5 na ekogroszek nowej generacji o zautomatyzowanym działaniu, gwarantują z kolei stosunkowo łatwą obsługę - każdy właściciel domu bez problemu poradzi sobie z eksploatacją kotła. Zmodernizowany proces podawania paliwa pozwala na zachowanie równomierności i ciągłości spalania, zapewniając użytkownikowi dużą wygodę. Prosta obsługa kotła sprowadza się do zasypania podajnika odpowiednią ilością paliwa, mniej więcej raz na tydzień. Kocioł na ekogroszek posiada także obrotowy palnik zapobiegający powstawaniu spieków, co dodatkowo wpływa na zwiększenie wydajności ogrzewania. Z drugiej strony ten rodzaj pieców wymaga regularnego czyszczenia i uzupełnienia załadunku. Pomimo to, jest to najchętniej wybierane paliwo grzewcze charakteryzujące się w miarę niską emisją pyłów. Biorąc pod uwagę powyższe nie tylko prostota obsługi przyciąga nowych użytkownikiem, kotły tego typu są niezwykle ekonomiczne, gdyż wyselekcjonowana jakość, przekładająca się na wydajność, obniża koszty ogrzewania.

Jak widać oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Przed zakupem kotła klasy 5 (który nie ukrywajmy - jest opłacalną, ale ciągle sporą inwestycją) należy przemyśleć dokładnie swoje wymagania, zastanowić się nad warunkami kotłowni i na tej podstawie wybrać odpowiedni dla siebie rodzaj. Najważniejsze, że decydujecie się na klasę 5 - to duży plus dla ekologii.
Powrót >>
-->