Kotły na pellet - jakie są ich zalety?

Poszukując ekologicznego i wydajnego kotła klasy piątej lub z certyfikatem ecodesign, często trafiamy na urządzenia zasilane pelletem. Mają one szereg zalet, związanych z wykorzystywanym paliwem. Ekologia to nie jedyny plus, który przemawia za inwestycją w nowoczesny kocioł na pellet, pomimo że jest nieco droższy od klasycznych rozwiązań węglowych.


Kocioł na pellet - zalety


Czym jest pellet?

Powszechnie używany pellet drzewny zaliczany jest do biomasy - jednego z odnawialnych źródeł energii. W tym przypadku mówimy o zerowym bilansie dwutlenku węgla - jego ilość powstała w procesie spalania, jest równa ilości pochłoniętej przez rośliny z których granulat wytworzono. Produkowany jest z trocin, wiórów i zrębków powstających w procesie tartacznego przetwarzania drewna. Te “produkty uboczne” są następnie - w uproszczeniu - sprasowywane pod wysokim ciśnieniem w specjalnej maszynie (peleciarce). W efekcie, z małej objętości paliwa otrzymujemy dość dużo energii - wartość opałowa pelletu to ok. 16-18 MJ/kg, ekogroszku 22-26 MJ/kg.

Kocioł na pellet - zalety paliwa

Pierwszą dużą zaletą w stosunku do węgla jest czystość. Chodzi tutaj zarówno o przechowywanie jak i zanieczyszczenia powstające w procesie spalania. Pellet bardzo często dostarczany jest w workach (15-25 kg oraz tzw. BIG-BAGi), z których dość wygodnie można go przesypać do zasobnika przy kotle. Nie powstaje przy tym duża ilość zanieczyszczeń, kotłownia i skład opału są zdecydowanie bardziej czyste niż w przypadku kotłów węglowych. Warto również zwrócić uwagę, że w składzie pelletu, który został wyprodukowany zgodnie z normami, znajduje się niewiele popiołu - najczęściej 0,3% do 1%. Oznacza to że po spaleniu tony pelletu powstanie zaledwie kilka kilogramów popiołu. W przypadku ekogroszku zwykle będzie go około 10 razy więcej. Kocioł klasy 5 na pellet będziemy więc oczyszczać rzadziej, niż jego węglowy odpowiednik.

Zautomatyzowane urządzenie grzewcze

Przejdźmy jednak do samego kotła na pellet. W porównaniu do ogrzewania węglowego, jest jedna zaleta, która od razu rzuca się w oczy. Wiele modeli kotłów jest w stanie samodzielnie rozpalić ogień. Możliwość ta wynika ze stosunkowo niskiej (w porównaniu do węgla) temperatury zapłonu biomasy. Automatyczna zapalarka jest w stanie szybko rozgrzać pellet, a w połączeniu z odpowiednią dawką powietrza, rozniecić ogień. Dzięki temu mamy większą kontrolę nad procesem spalania, zbliżoną do kotłów gazowych lub olejowych. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie opcje z menu sterownika. Jeśli nie będzie zapotrzebowania na energię - kocioł zostanie wygaszony. Zmniejsza to zapotrzebowanie na paliwo, eliminując konieczność działania w trybie podtrzymania żaru. Modulacja mocy dopasowuje parametry pracy do aktualnego zapotrzebowania. Dołączając do tego dużą pojemność zasobnika na paliwo, otrzymujemy urządzenie grzewcze, którego pracy możemy doglądać raz na kilka dni. Więcej o konfiguracji piszemy w artykule “Jak ustawić sterowniki do kotła klasy 5?”.


Kocioł na pellet - zalety. Model PIK
Przykład kotłu na pellet - model PIK z oferty firmy Protech.


Kocioł na pellet - koszty eksploatacji

Biorąc pod uwagę fakt, że kaloryczność pelletu w porównaniu do węgla jest nieco niższa, a sprawności procesu spalania są podobne - ekogroszek jest nadal rozwiązaniem tańszym. Zwracając jednak uwagę na wzrost cen węgla - istnieje szansa, że z czasem różnica będzie maleć. Porównajmy jednak ekologiczne systemy grzewcze. W momencie powstawania artykułu, roczna eksploatacja pompy ciepła może okazać się tańsza. Jednak sporym problemem na tą chwilę są wysokie koszty inwestycji, które wielu skutecznie zniechęcają do tego rozwiązania. Kocioł na pellet kosztuje dużo mniej. W codziennej eksploatacji będzie tańszy niż urządzenia wykorzystujące inne paliwa konwencjonalne - gaz LPG lub olej opałowy. Porównywalne będą koszty gazu ziemnego - problemem w tym przypadku może się okazać jednak brak odpowiedniej infrastruktury. Nie warto jednak przesadnie oszczędzać na pellecie - najlepszym rozwiązaniem są produkty opatrzone certyfikatami jakości. Najtańsze mogą cechować się dużo gorszymi parametrami.

Kupujesz urządzenie grzewcze?

Jeśli właśnie budujesz dom, lub decydujesz się na wymianę źródła ciepła - kocioł na pellet wydaje się być bardzo ciekawą propozycją. Jego dobór warto powierzyć specjalistom, którzy na podstawie parametrów budynku dopasują moc do szacowanego zapotrzebowania. Rozwiązanie to z pewnością będzie bardziej elastyczne niż kocioł węglowy klasy piątej. Więcej wskazówek na ten temat znaleźć można w tekście “Czym kierować się przy wyborze kotła grzewczego?

Podsumowując…

Kocioł na pellet jest rozwiązaniem ekologicznym i bardzo wygodnym w codziennym użytkowaniu. Wiąże się to przede wszystkim z czystością stosowanego w nim paliwa, a także jego właściwościami, które umożliwiają większą kontrolę procesu spalania. Producenci kotłów wychodzą naprzeciw wymaganiom klientów, tworząc coraz bardziej zaawansowane technicznie konstrukcje, cechujące się wysoką sprawnością i dużym stopniem automatyzacji. Kocioł klasy 5 zasilany pelletem w dużej mierze samodzielnie zadba o komfort cieplny w Twoim domu, wystarczy tylko wprowadzić odpowiednie ustawienia.
-->