Kotły na paliwo stałe z podajnikiem - opinie, ceny, przegląd modeli.

O zaletach kotłów klasy V, ich wpływie na ekologię, prawnych aspektach wymiany pieca czy poradach jak uzyskać dofinansowanie do kotłów mówiliśmy już we wcześniejszych artykułach. Dziś zależy nam na przedstawieniu najlepszych modeli i rozwiązań, dzięki którym każdy zainteresowany klient znajdzie produkt dla siebie – w końcu jest to wybór, który będzie rzutował na komfort ogrzewania domu lub mieszkania i jest on odpowiedzialny za bezpieczeństwo domowników. Ze względu na zmiany prawne (wprowadzenie w wielu województwach ustawy antysmogowej), rynek w ciągu ostatnich miesięcy zalał klientów falą ciekawych ofert i każdy producent chce przedstawić swój produkt w najbardziej spektakularny sposób. Jak jednak wygląda praktyka? Dlatego zrobimy szybki przegląd modeli, opinii i cen kotłów na paliwo stałe z podajnikiem.

Czy dofinansowanie będzie mi potrzebne i dlaczego na kotle nie warto oszczędzać

Większość klientów szuka tańszych modeli kotłów, byle nie musieć ubiegać się o dofinansowanie i móc zapłacić całą kwotę z własnej kieszeni. Jest to spowodowane dużą ilością formalności i dokumentów, które nie zawsze są logiczne i proste w rozliczeniu. Chcąc jednak cieszyć się profesjonalnym modelem, który spełni wszystkie oczekiwania domowników oraz normy prawne, warto zdecydować się na produkt, który nie będzie musiał stale pracować na maksymalnej wydajności.
Załóżmy, że mówimy o domu ocieplonym w sposób poprawny. Kupując kocioł na paliwo stałe z podajnikiem o mocy 8 kW i wartości w granicach 6 000 złotych, będziemy w stanie ogrzać dom o powierzchni 85 m2 – kocioł o mocy 16 kW będzie odpowiedni dla domu posiadające 140 m2, jednak nie są one raczej spotykane, więc wybór powinien paść na 18 kW (lub 19 kW, jak w przypadku modeli EPE i EPV), zamiast 15 kW. Taki model można nabyć w cenie 8-10 tysięcy złotych. Otrzymują Państwo jednak pewność, że nie będzie on zbyt obciążony, a większość potencjału zostanie wykorzystana – w małych domach jednorodzinnych nie ma sensu kupować kotła powyżej 20 kW, gdyż zmarnowane możliwości, przełożą się również na zwiększenie ilości spalanego materiału grzewczego, a tym samym na większe koszty. Cena kotła to rzecz bardzo indywidualna - zależna od jego mocy, pojemności pojemnika i oczywiście klasy pieca. Jest to jednak inwestycja, którą warto rozważyć - nie tylko ze względu na prawo ale także na środowisko.

Dlaczego warto zdecydować się na kocioł z podajnikiem? Opinie użytkowników, przegląd modeli.

Kotły na paliwo stałe z podajnikiem są wielkim udogodnieniem. Niosą ze sobą praktyczne możliwości zaoszczędzenia czasu i energii. Są doskonałe np. dla osób starszych, które mają problem z częstym schodzeniem do kotłowni lub mam z małym dzieckiem, które nie chcą tak często zostawiać malucha. Różnica w cenach modelach z podajnikami i bez nich to kwestia kilkuset złotych, do około 1000, w zależności od producentów. Kocioł bez podajnika jednak należy uzupełniać materiałem grzewczym co kilka godzin, natomiast produkt z podajnikiem raz na kilka dni – ciesząc się stałą temperaturą, niezależnie od pory dnia i nocy.
Opinie użytkowników są jednoznaczne i jeśli ktoś ma do czynienia z kotłem klasy V, wyposażonym w podajnik, bardzo docenia komfort, jaki daje to rozwiązanie. Czasem dobrym rozwiązaniem jest także wybór tańszego modelu, który posiada mniejszy podajnik. Niektóre firmy, jak np. Protech, udostępniają możliwość zakupu części swoich kotłów w opcji z lub bez podajnika - sam więc możesz zdecydować, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze. Świetnym przykładem na różnorodność oferty jest porównanie modelu EPE, który przy maksymalnej pracy musi być ładowany co 3-7 dni i model PIK, który na pełnej mocy wymaga uzupełnienia co 48 godzin. Pierwszy z nich sprawdzi się doskonale dla wymagających. Poza pojemnym podajnikiem charakteryzuje się bowiem wysoką sprawnością cieplną, posiada także elektroniczny sterownik, który ułatwi używanie go. Atestowana blacha, z której został wykonany na pewno wytrzyma ciężkie warunki i wysokie temperatury. W modelu EPE możesz również dopasować pod siebie i swoją kotłownię montaż palnika - może występować on zarówno z prawej jak i lewej strony.
Model EPE firmy Protech: kocioł z podajnikiem. Sprawdź ceny i opinie!

Model PIK to kocioł klasy 5, który posiada również automatyczną zapalarkę oraz palnik wrzutkowy. Dzięki temu, że występuje w kilku wariantach mocy, możesz wybrać taki rodzaj, który idealnie sprosta Twoim potrzebom. Jego palnik również możesz zamontować zarówno z prawej jak i lewej strony - zależnie od uznania. Oczywiście wartych uwagi modeli kotłów klasy 5 z podajnikiem jest więcej - na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.
Model PIK firmy Protech: kocioł z podajnikiem. Atrakcyjne ceny, dobre opinie


Każdy z nas ma inne potrzeby, jednak my zachęcamy do zakupu kotłów z podajnikami i automatycznymi zapalarkami, które zagwarantują Państwu maksymalny komfort użytkowania. Warto oczywiście przeglądać różne modele, porównywać ceny i czytać opinie o poszczególnych produktach, pomocni będą także producenci - w ten sposób będziemy mieć pewność, że inwestycja w kocioł klasy 5 będzie udana i piec będzie jak najlepiej dopasowany do naszych potrzeb.

-->