Ogrzewanie kotłem na paliwo stałe - rozwiązania dla instalacji

System grzewczy powinien być projektowany jako całość. Tylko wtedy możemy liczyć na optymalną wydajność i prawidłową pracę każdego elementu zestawu. Należy również pamiętać, że nie każdy rodzaj ogrzewania będzie idealnie współpracował z kotłem na paliwo stałe. Najważniejszym aspektem w tym kontekście jest temperatura zasilania instalacji grzewczej.


ogrzewanie kotłem na paliwo stałe - rozwiązania dla instalacji


Kocioł na paliwo stałe - temperatura zasilania

Kotły tego typu, w tym urządzenia klasy 5, choć same dzielą się na nisko-, średnio- i wysokotemperaturowe, ogólnie są zaliczane do źródeł ciepła o wysokiej temperaturze zasilania. Dla przykładu, kocioł z serii PIK firmy Protech jest w stanie dostarczyć wodę o temperaturze do 85°C. Analizując, jakie ogrzewanie będzie najlepsze - grzejnikowe, podłogowe, ścienne itp., należy pamiętać o jeszcze jednym parametrze - temperaturze minimalnej czynnika grzewczego - dla PIK jest to 50°C. Jeżeli woda w kotle będzie mieć zbyt niską temperaturę, proces spalania będzie zachodzić nieefektywnie. Za niska temperatura wody powracającej z instalacji powoduje przyspieszoną korozję i niszczenie urządzenia.

Grzejniki - popularne, niedrogie i efektywne

Biorąc pod uwagę parametry zasilania i powrotu kotła na paliwo stałe, najlepszym rozwiązaniem dla instalacji są klasyczne grzejniki. Standardowy grzejnik płytowy lub aluminiowy żeberkowy osiąga najlepszą wydajność w zakresie temperatur zasilania od 75 do 90 stopni i powrotu od 55 do 70 stopni. Jest to więc produkt stworzony do instalacji z kotłami na paliwo stałe.

Jeśli chodzi o grzejniki innego rodzaju - najwyższych temperatur zasilania zwykle wymagają znane z dawnych czasów grzejniki żeliwne. Optymalne parametry wody grzewczej dla nich to nawet 90/70 - co w przypadku najnowocześniejszych kotłów dla użytkowników domowych jest absolutnym maksimum. Warto więc decydować się na nowocześniejsze rozwiązania wspomniane wcześniej. Ciekawą alternatywą mogą być grzejniki konwektorowe, ogrzewające pomieszczenie głównie na zasadzie konwekcyjnego przepływu powietrza.

Kocioł na paliwo stałe i podłogówka? Inne rozwiązania dla instalacji

Temperatura powierzchni podłogi ogrzewanej nie powinna przekraczać 33-35°C. W związku z tym temperatura zasilania ogrzewania podłogowego zwykle wynosi poniżej 50°C. Teoretycznie więc dyskwalifikuje to typowy kocioł jako rozwiązanie do instalacji z ogrzewaniem podłogowym. W praktyce jednak instalacje typu kocioł na paliwo stałe, grzejniki i podłogówka istnieją oraz działają poprawnie. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie układów mieszających. System ten monitoruje temperaturę wody w kotle i obiegu grzewczym. Na tej podstawie miesza w taki sposób wodę wychodzącą z kotła z tą powracającą z instalacji, by z jednej strony nie ryzykować uszkodzenia urządzenia grzewczego, a z drugiej nie przegrzać podłogi. Prawidłowość działania tego systemu zależy od poprawności doboru wszystkich elementów i ich konfiguracji. Inne niskotemperaturowe systemy tj. ogrzewanie ścienne czy sufitowe raczej nie sprawdzą się we współpracy z kotłem klasy piątej.
Kotły stałopalne dobrze współpracują również z wodnymi nagrzewnicami powietrza. Chodzi tutaj jednak głównie o urządzenia dużej mocy, które ogrzewają wielkie powierzchnie biurowe lub nawet hal produkcyjnych. W domach takich rozwiązań raczej się nie stosuje.

Podsumowując

Idealnym rozwiązaniem instalacyjnym dla kotła na paliwo stałe jest układ z grzejnikami. Są one świetnie dopasowane pod względem temperatura zasilania i powrotu instalacji dla tego źródła ciepła. Do tego systemu można również podłączyć podłogówkę. Wymaga to jednak zastosowania odpowiednich systemów sterujących, które zadbają o odpowiednie parametry wody grzewczej. Nieprawidłowy dobór ogrzewania może skutkować nie tylko dyskomfortem, ale również przyspieszeniem zużycia kotła. Warto więc korzystać z doświadczenia ekspertów.
-->