Paliwo zalecane - dlaczego warto palić w kotle rekomendowanym paliwem?

Nowoczesne kotły wymagają zasilania wysokiej jakości paliwem o określonych parametrach. Jego cena może się niektórym użytkownikom wydawać zbyt wysoka. Nie ma jednak sensu podejmować próby stosowania zamienników - tańsze bardzo często w tym wypadku znaczy gorsze. W specyfikacji kotła można znaleźć często bardzo dokładny opis paliwa rekomendowanego lub wymaganego do spalania w danym urządzeniu grzewczym. Niezastosowanie się do tych zaleceń niesie ze sobą wiele nieprzyjemnych dla użytkownika efektów.

Rekomendowane paliwo do nowych kotłów


Paliwo rekomendowane - co znajdziemy w opisie?

Znani producenci, chcąc zapewnić najwyższą jakość swoich urządzeń, prezentują użytkownikowi bardzo często rozbudowane informacje dotyczące paliwa. Znaleźć w nich można m.in.:

a w przypadku pelletu dodatkowo:
Inne rodzaje paliwa są niezalecane lub wręcz kategorycznie zabronione. Jeśli na skutek ich używania dojdzie do uszkodzenia kotła, użytkownik nie będzie mógł skorzystać z naprawy gwarancyjnej.

Kwestie techniczne

Kocioł klasy 5 jest przystosowany do spalania określonego rodzaju paliwa poprzez zastosowanie konkretnych rozwiązań technologicznych. Wynika to z konstrukcji podajnika, rusztu, a nawet całej komory spalania. Nieodpowiedni sortyment nie będzie poprawnie transportowany, co przełoży się w najlepszej sytuacji na pogorszenie parametrów pracy urządzenia, a w najgorszej - na zakleszczenie i awarię układu podawania. Problematyczne może być również paliwo o zbyt wysokiej wilgotności, które nie tylko spala się mniej efektywnie, ale może również prowadzić do przyspieszonej korozji niektórych elementów. Duża zawartość popiołu, który mięknie i topnieje w zbyt niskiej temperaturze, może być powodem powstawania trudnych do usunięcia zanieczyszczeń, które pogorszą efektywność kotła.

Ekonomia spalania paliwa zalecanego

Wysoka wartość opałowa paliwa rekomendowanego pozwala na dostarczenie możliwie największej ilości energii do instalacji grzewczej. Gorsze gatunki ekogroszku czy pelletu nie zapewnią tak dobrych parametrów. W efekcie takiego paliwa spali się dużo więcej. W teorii tańszy produkt może z czasem okazać się bardziej kosztowny w eksploatacji. Obok oczywistej, niższej wartości opałowej, takie paliwo może cechować się również większą zawartością popiołu, który jest bezużytecznym odpadem. Wracając do tematu wilgotności - duża zawartość wody pochłania wiele energii na potrzeby odparowania. To straty, na które użytkownik nie powinien sobie pozwolić. Nieodpowiednie paliwo nie pozwala osiągnąć nominalnych parametrów urządzenia - dlatego też nowe kotły klasy 5 nie mogą być wyposażone w ruszt awaryjny.

Kwestie ekologii

Paliwo zalecane, określone odpowiednią klasą lub innymi wspomnianymi wcześniej parametrami, pozwala zminimalizować emisję zanieczyszczeń z dwóch powodów. Po pierwsze - jego skład jest kontrolowany. Po drugie - jego zastosowanie pozwala na utrzymanie możliwie najlepszych warunków pracy kotła. Odpowiednia temperatura procesu spalania, prawidłowe mieszanie się paliwa z powietrzem i pełna kontrola nad jego dostarczaniem pozwalają zredukować ilość szkodliwych substancji do minimum. Należy również wspomnieć, że jest to nie tylko efektywne, ale i bezpieczne dla instalacji oraz użytkowników.Paliwo zalecane do nowych kotłów grzewczych


Podsumowanie

Stosowanie rekomendowanego paliwa niesie ze sobą wiele korzyści w kwestii ekonomii użytkowania kotła i ekologii. Niskiej klasy ekogroszek lub pellet, pochodzące z wątpliwych źródeł, mogą sprawić że będzie chłodniej, a urządzenie grzewcze wytworzy więcej zanieczyszczeń i ulegnie szybszej awarii. Ostateczna decyzja zawsze należy do kupującego. Jednak czasem warto wydać nieco więcej, by później móc zaoszczędzić.

-->