Porównanie kotłów - jak czytać rankingi i wybrać najlepszy?

W jaki sposób wybrać odpowiedni kocioł do domu? Ranking kotłów wydaje się być w takiej sytuacji bardzo pomocny. Nie mniej jednak porównanie tego typu urządzeń nie jest proste. Najważniejsze aspekty to oczywiście moc i sprawność, a w ostatnim czasie również kwestie ekologiczne. Jak czytać rankingi? Co oznaczają poszczególne parametry podane w zestawieniach? Oto krótki przewodnik.


Porównanie kotłów grzewczych - jak wybrać najlepszy?

Ranking kotłów - co brać pod uwagę?

Moc kotła

Podstawowy parametr urządzenia grzewczego to moc nominalna. Powinna ona odpowiadać zapotrzebowaniu budynku, które jest sumą strat ciepła przez ściany, podłogi, dach, a także okna i drzwi. Dlatego też porównanie kotłów należy rozpocząć od zawężenia wszelkich rankingów tylko do sprzętu spełniającego wymagania konkretnego budynku. Zapas mocy nie powinien przekraczać 10-20%. Praca z mocą nominalną zwykle trwa kilka - kilkanaście dni w sezonie, w pozostałym czasie urządzenie działa z mocą obniżoną. Jeśli wybierzemy kocioł zdecydowanie za duży, przez większość roku będzie on działać z mocą tak niską, że efektywność procesu spalania będzie niska.

Sprawność kotła

W dokumentacji każdego urządzenia dostępna jest jego sprawność cieplna. Powinna być istotnym czynnikiem zakupowym - im będzie wyższa, tym urządzenie skuteczniej będzie przetwarzać energię zawartą w paliwie na ciepło dostarczane do domu. Należy jednak pamiętać że w rankingach kotłów znaleźć można sprawność teoretyczną, często podawaną przy mocy nominalnej. Warto się przygotować na to, że w rzeczywistości będzie ona niższa, gdyż warunki laboratoryjne (mimo że ciągle dopracowywane) nigdy nie odzwierciedlą specyfiki konkretnego budynku. Należy ten temat przeanalizować głębiej i poszukać informacji jak wygląda wskaźnik efektywności ogrzewania pomieszczeń w ciągu całego sezonu.

Klasa energetyczna i certyfikaty

Znalezienie szczegółowych informacji dotyczących efektywności kotła nie zawsze jest łatwe. Z pomocą jednak przychodzą etykiety energetyczne. Dobry ranking kotłów zwróci uwagę na klasę energetyczną urządzenia. Jak już wspominaliśmy na naszym blogu, im klasa wyższa tym lepsza efektywność i niższa emisja zanieczyszczeń.
Obecnie na polskim rynku sprzedawane są tylko kotły klasy 5. Warto więc zadbać, by przeglądany ranking kotłów był aktualny i pomijał urządzenia niższej klasy. Dla osób poszukujących szans na dofinansowanie, istotna będzie wiadomość o certyfikacie Ecodesign.

Paliwo i pojemność zasobnika

Drugim z podstawowych elementów, obok mocy, jest rodzaj paliwa spalanego przez kocioł. Najprostszy ranking zawiera zwykle informacją czy jest to pellet, czy ekogroszek. Planując zakup warto jednak tą wiedzę poszerzyć, dokładnie sprawdzając paliwo zalecane.
Porównanie kotłów bardzo często zawiera również informacje na temat pojemności zasobnika. Jest ona - niestety - zwykle wyrażona w litrach. Aby oszacować masę paliwa, jaką można załadować “na jeden raz”, wystarczy pomnożyć ją przez gęstość nasypową konkretnego materiału. Dla ekogroszku jest to ok. 750 - 800 kg/m3 - czyli 0,75 - 0,8 kg/l. Gęstość nasypowa pelletu dobrej jakości to od 600 do 750 kg/m3 - czyli 0,6 do 0,75 kg/l. Znając szybkość podawania paliwa (lub po prostu ile węgla lub pelletu spalamy dziennie) można obliczyć na jak długo wystarczy jeden załadunek zasobnika.

Porównanie kotłów - uwaga na powierzchnię budynku!

W niektórych danych technicznych (zwłaszcza tych nieco starszych) znaleźć można powierzchnię budynku, jaką kocioł jest w stanie ogrzać. Należy bezwzględnie pamiętać, że to tylko szacunki, a najlepiej w ogóle nie sugerować się tymi danymi. Każdy budynek jest inny, a straty zależą od jakości izolacji przegród i zamontowanej stolarki. Dobór kotła na tej podstawie może skończyć się dużym przewymiarowaniem, którego efekt omówiono wcześniej. Analizę należy rozpocząć od określenia zapotrzebowania, zamiast opierać ją tylko na danych dotyczących powierzchni budynku.

Wymiary

Rzecz, której nie wolno pominąć - wymiary kotła. Od nich zależy rozplanowanie kotłowni i instalacji w nowym budynku, a w istniejącym mogą one czasem decydować o wyborze spośród kilku podobnych propozycji. Dobrze zagospodarowane pomieszczenie techniczne z kotłem będzie po prostu wygodniejsze w użytkowaniu.


Ranking kotłów - jak je czytać?


Jak czytać ranking kotłów? Kilka zdań podsumowania

Przeglądanie porównań kotłów “dla domu” należy rozpocząć od sprawdzenia dwóch ważnych aspektów. Pierwszy to aktualność - czy zawiera on najnowszy sprzęt, zgodny z obowiązującymi normami. Drugi - dostępne typoszeregi. Jeśli wśród dostępnych modeli nie ma urządzeń odpowiadających zapotrzebowaniu Twojego budynku - nie trać czasu i szukaj dalej. W artykule opisane zostały najistotniejsze parametry, które warto porównać. W zależności od potrzeb istotne mogą się okazać również możliwości sterowników. Jednak obecnie każdy wysokiej jakości kocioł wyposażony jest w regulator, który pozwala na łatwe dobranie najważniejszych ustawień.

-->