Najlepsze kotły grzewcze 2017 roku - ranking

Z powodu ostatnich zmian w polskim prawodawstwie, bardzo duży nacisk kładzie się na emisyjność kotłów grzewczych. Kotły klasy 5, jako urządzenia najwyższej klasy, która jest dostępna w tej chwili na polskim rynku, posiadają najbardziej surowe wymogi dotyczące emisyjności, o czym szerzej pisaliśmy tutaj: Klasy kotłów, czyli kilka słów o emisji zanieczyszczeń. W zeszłym roku ich wybór na rynku zdecydowanie się zwiększył, producenci zaczęli stawiać na nowoczesne, efektywne i ekologiczne rozwiązania. W niniejszym artykule przedstawiamy kotły najbardziej godne uwagi z proponowanych na rynku urządzeń klasy 5.


Kryteria, które brano pod uwagę przy dokonywaniu oceny kotłów to:
 • efektywność spalania,
 • efektywność odbioru ciepła,
 • wygoda obsługi,
 • opinie użytkowników.

 • Protech EP V (EP 5)

  Sterowany automatycznie i prosty w obsłudze kocioł retortowy z zasobnikiem opału oraz podajnikiem ślimakowym. Kocioł obsługuje sterownik TECH ST-40. Model ten występuje jako wersja o mocach grzewczych od 14 do 50 kW. Kotły PROTECH to wieloletnie doświadczenie i bezawaryjność. Także wygodna obsługa – zasyp kotła jest wymagany jedynie raz na 3-5 dni. Cechuje go jeden z najlepszych wskaźników sprawności ciepłej.

  Defro Sigma

  Jest to kocioł retortowy, o pojemności zasobnika ok. 160 kg, w którym podstawowym paliwem jest ekogroszek. Kocioł ten jest dostępny w 5 wersjach o różnych mocach (16 kW – 48 kW). Zaletami kotła są zdecydowanie autonomiczny, intuicyjny sterownik oraz mechanizm czyszczenia wymiennika, który umożliwia czyszczenie kotła bez jego otwierania.

  Protech PIK

  Kocioł na pellet z automatycznym zapłonem oraz palnikiem wrzutkowym. Paliwem jest pellet o granulacji 6 mm. Moc kotła to 18,5 kW, 25 kW, 37 kW, 50 kW, 60 kW. Załadunek paliwa jest wymagany co 48h przy pracy z pełną mocą. Jest to polski produkt – gwarancja jakości o wysokiej sprawności do 92%.

  Ogniwo Eko Plus M

  Producentem kotła jest Ogniwo Biecz. Jest to kocioł retortowy dopuszczony do zastosowania w układzie zamkniętym. Paliwo które jest zalecane do stosowania z nim to ekogroszek i miał. Więcej o rodzajach paliw stałych pisaliśmy tutaj: Jakie paliwo do kotła wybrać? Rodzaje paliw stałych. Kocioł posiada certyfikat ecodesign oraz 4 letnią gwarancję. Największe zalety tego kotła to sterownik samodzielnie dobierający parametry spalania, retorta II generacji oraz mechanizm czyszczenia wymiennika.

  Rakoczy Cortina

  Jest to kolejny kocioł retortowy o pojemności zasobnika około 264 kg. Kocioł został dopuszczony do użytkowania w układzie zamkniętym. Podstawowym paliwem jest tu eko-groszek. Jedyna dostępna moc kotła to 22 kW. Kocioł ma długą, 5 letnią gwarancję. Zalety kotła to zdecydowanie: sterownik z automatycznym doborem parametrów spalania, palnik retortowy II generacji oraz ręczny mechanizm czyszczenia wymiennika.

  SAS SOLID

  To również kocioł retortowy, który charakteryzuje się automatycznym podawaniem paliwa. Paliwem, które się w nim używa jest eko-groszek. Jego zakres mocy sięga 14-48 kW, a sprawność cieplna oscyluje pomiędzy 90,2 - 91,1 %. Jego wielką zaletą jest możliwość obsługiwania przez aplikację na smartfon.

  GALMET GALAXIA

  Również jest kotłem na eko-groszek, posiada certyfikat EcoDesign. Dodatkowo zaopatrzono go w innowacyjny regulator eLider (z bardzo prostym, intuicyjnym menu), do którego masz dostęp także internetowo (smartfonem, tabletem, etc). Dostępny jest w trzech wariantach mocy: 15, 18, 22 kW. Pozwala na duże oszczędności podczas sezonu grzewczego, gdyż spala niewielką ilość eko-groszku.

  Elektromet EKO-KWP

  Są to kotły przeznaczone do domów jedno lub wielorodzinnych, będą odpowiednie także dla małych ośrodków wypoczynkowych, warsztatów samochodowych i tym podobnych budynków. Jego wysoka sprawność i ekonomiczna eksploatacja to nie wszystkie plusy. Odznacza się także bardzo dostępnym interfejsem, co sprawia, że obsługa jest prosta i szybka. Także konserwacja nie sprawia problemów. Jest dostępny w 12 modelach.


  Mamy nadzieję, że nasz ranking pomoże Państwu w wyborze kotła dla siebie. Każdy z nich posiada klasę V i będzie dobrym wyborem, zarówno dla Was jak i dla środowiska.

  Powrót >>  -->