Klasy kotłów, czyli kilka słów o emisji zanieczyszczeń

O zjawisku smogu jest coraz głośniej - temat pojawia się zarówno w debatach publicznych, jak i w prywatnych rozmowach zaniepokojonych mieszkańców większych miejscowości. Problem, który w mediach zyskuje na wadze zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, jest o tyle ważny, że mieszkając w zanieczyszczonym mieście, praktycznie nie masz szansy uchronić się przed szkodliwym wpływem smogu. Możesz oczywiście nosić maseczkę lub wyposażyć swoje mieszkanie w oczyszczacz powietrza, który zmniejszy ilość szkodliwych substancji w pomieszczeniu. Całkowite ustrzeżenie się przed smogiem nie jest jednak możliwe. Dla społeczeństwa coraz bardziej jasne staje się, że z zanieczyszczeniami należy walczyć u ich źródeł.

Walka ze źródłem smogu

Jak zatem zmniejszyć emisję substancji, powodujących pieczenie gardła, łzawienie oczu oraz, w dłuższej perspektywie czasu, przyczyniających się do powstania chorób m.in. układu oddechowego? Wśród Polaków pojawiają się różne propozycje: zaostrzenie kar za spalanie odpadów, zakaz sprzedaży węgla niskiej jakości czy wreszcie wymiana źródeł ogrzewania. W dzisiejszym artykule skupimy się na na tej ostatniej kwestii, a dokładniej, na energooszczędnych i ekologicznych kotłach klasy 5-tej.
Klasa kotła - to enigmatyczne określenie dotyczy jakości urządzenia; klasę wyznacza się na podstawie sprawności kotła. Te, które nie spełniają norm PCA (Polskiego Centrum Akredytacji) są mniej efektywne i charakteryzują się niższą czystością spalania od swoich bardziej zaawansowanych kuzynów klasy 3-ciej, 4-tej i 5-tej, posiadających kolejno 82%, 84% i 89-procentową sprawność cieplną. Jak widać, różnice w sprawności między kotłami klasy 3-ciej-tej i 5 nie są tak duże. To, na co warto zwrócić uwagę w kontekście wspomnianych wcześniej zanieczyszczeń, to ekologiczny charakter urządzeń klasy 5-tej.

Garść technicznych informacji. Charakterystyka kotłów klasy 5-tej

Skupmy się na tym, czym cechują się kotły najwyższej klasy. Obecnie są to urządzenia na pellet (sprasowany pod wysokim ciśnieniem materiał drzewny) i ekogroszek (węgiel o wysokiej jakości i wydajności). Co ważne, kotły te spełniają wszystkie restrykcyjne wymagania, które określa norma PN-EN 303-5:2012 (emisja pyłu: do 40mg/m³, emisja tlenku węgla: do 500 mg/m³, emisja gazowych zanieczyszczeń organicznych (OGC): do 20 mg/m³, oraz, o czym wcześniej już wspominaliśmy: sprawność cieplna od 89%). O najwyższej jakości wykonania oraz najwyższym poziomie użytkowania kotłów klasy 5-tej świadczy zaliczenie tych urządzeń do Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. To właśnie dzięki uwzględnieniu ich w PONE, możemy liczyć na dofinansowanie, w przypadku rezygnacji z przestarzałych palenisk i kotłów węglowych na rzecz nowych, ekologicznych i wydajniejszych kotłów klasy 5-tej.

Czy na pewno dostanę dofinansowanie? O tym warto pamiętać

Zanim przystąpisz do wyboru kotła i poważniej zaczniesz rozważać jego kupno, sprawdź, czy producent potwierdził klasę urządzenia odpowiednim certyfikatem. W Polsce jest kilka jednostek, upoważnionych do ich wydawania: Urząd Dozoru Technicznego w Warszawie, Laboratorium Badań Kotłów i Urządzeń Grzewczych w Łodzi, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu oraz Laboratorium Badań Kotłów, Turbin, Urządzeń Grzewczych i Odpylających oraz Emisji Pyłowo-Gazowej w Łodzi. To niezwykle ważne, bo dofinansowanie dotyczy jedynie tych urządzeń, których jakość potwierdzona została przez jedną z takich akredytowanych jednostek badawczych. Chcesz dowiedzieć się więcej o celach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji i dofinansowaniach na wymianę starych kotłów? Śledź naszego bloga i bądź na bieżąco z najefektywniejszymi, ekologicznymi i energooszczędnymi urządzeniami grzewczymi.
Powrót >>-->