Spalanie pelletu i ekogroszku. Ile zużywa kocioł dla domu jednorodzinnego?

Rozważając zakup nowego kotła pod względem ekonomicznym należy przeanalizować dwie kluczowe kwestie - cenę urządzenia, a także roczne koszty eksploatacji. Może się bowiem okazać, że z pozoru tańszy produkt po kilku latach okaże się zdecydowanie droższy, gdyż np. zużywa więcej paliwa. Rodzi się więc pytanie, jakie jest roczne spalanie ekogroszku lub zużycie pelletu przez nowoczesne kotły? Wszystko zależy od parametrów budynku, w których urządzenie jest zainstalowane!

Jakie jest roczne spalanie ekogroszku czy pelletu w kotłach w domu jednorodzinnym?

Co składa się na zużycie paliwa?

Na samym początku rozważań należy wspomnieć, z czego wynika takie, a nie inne zużycie paliwa przez kocioł. Czynników jest bardzo wiele, a podstawowym jest zapotrzebowanie na energię budynku, na które wypływają m.in.: Kolejnym aspektem są czynniki związane z samym kotłem, tj.:

Ile spala piec na ekogroszek?

Nasze szacunki opieramy na standardowym ekogroszku o kaloryczności 25-26 MJ/kg. Najnowocześniejszy budynek (zbudowany po 2010 r.), ocieplony kilkunastocentymetrową warstwą styropianu na ścianach i z dobrą izolacją dachu i podłogi, powinien zużywać ok. 1,3 - 1,5 tony węgla na każde 100m2 powierzchni w sezonie grzewczym. Jeśli mamy do czynienia ze słabszą izolacją (budynek z okolic roku 2000 - z kilkoma centymetrami styropianu w ścianie) - zużycie średnie wzrasta o ok. tonę - do 2,2-2,7 t na 100 m2. W domach nieocieplonych spalanie ekogroszku znacząco wzrasta - nawet do 4 - 5 ton paliwa na 100 m2.

Zużycie pelletu na rok

Ile pelletu na zimę powinniśmy kupić, zakładając paliwo o kaloryczności 18-19 MJ/kg? Dla budynku dobrze ocieplonego (wspominany już budynek powstały po 2010 r.) będzie to ok. 2-2,2 tony opału na 100 m2 powierzchni ogrzewanej. Gdy ocieplenia jest tylko kilka centymetrów, zużycie pelletu wzrasta do 3 - 3,5 tony na 100 m2. W starym budynku ogrzewanie tego typu nie będzie się opłacać - w trakcie sezonu grzewczego spalanie pelletu może przekraczać nawet 5 ton na każde 100 m2.

Wykonaj własne szacunki

Należy pamiętać, że prezentowane przez nas wyniki to dane szacunkowe, oparte na teoretycznym budynku o prostej bryle i urządzeniu grzewczym spełniającym aktualne normy dotyczące sprawności (ok. 90%). Dokładniejszą analizę można wykonać, bazując na wskaźnikach rocznego zapotrzebowania domu na energię końcową, na jednostkę powierzchni. Mnożąc tę wartość przez powierzchnię budynku, a następnie dzieląc przez kaloryczność paliwa można oszacować zużycie konkretnego opału dla danego budynku.

Zużycie pelletu i ekogroszku w domu jednorodzinnym

Podsumowanie

Zużycie ekogroszku i pelletu zależy przede wszystkim od stopnia ocieplenia budynku. Warto wykorzystać dostępne dane na temat zainstalowanej izolacji, by samodzielnie oszacować, ile powinien spalać nasz piec. Jeżeli wyniki obliczeń znacząco różnią się od rzeczywistości, należy dokładnie je sprawdzić, najlepiej z pomocą fachowca. Może się bowiem okazać, że to nie obliczenia są niepoprawne, a urządzenie grzewcze przynosi duże straty. Na naszym blogu znaleźć można również wskazówki, jak wykonać dobór mocy kotła oraz jak wybrać ekogroszek. Prawidłowo dopasowane urządzenie i paliwo z pewnością pomogą zaoszczędzić na ogrzewaniu.

-->