Jak ustawić sterowniki do kotła klasy 5?

Kotły klasy 5 kojarzone są z wysoką wydajnością, ekologią i oszczędnościami. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na wymianę starego pieca na nowy, jeśli ma on pozwolić na poprawę domowego budżetu oraz wpłynąć pozytywnie na środowisko. Ponadto dysponują one wieloma systemami automatyzacji, które gwarantują domownikom również wygodę i komfort użytkowania, np. zastosowanie podajnika, pozwalające na załadunek pieca raz na kilka dni. Jeśli jednak pojawiają się systemy i instalacje, których zadaniem będzie wyręczanie nas w czynnościach eksploatacyjnych, zawsze również pojawia się konieczność ustawienia sterowników odpowiadających za pracę. Biorąc pod uwagę różnego rodzaju opał, należy zapoznać się z ewentualnymi wskazówkami od producenta. Są to jednak przykłady, które nie zawsze sprawdzą się w każdym domu, gdyż jest to kwestia indywidualna. Dziś porozmawiamy o tym jak ustawić sterowniki do kotła klasy 5.


Sterowniki kotła klasy 5 - dowiedz się jak je ustawić


Co się stanie bez ustawień i od czego zacząć?

Pierwsze próby palenia w kotłach klasy 5 nie zawsze są proste, więc warto podjąć je jeszcze przed pełnym sezonem grzewczym, ponieważ mogą pojawić się wyzwania na drodze do automatyzacji. Spokojnie: raz ustawiony kocioł w sposób poprawny, zapamięta wymagania użytkowników, a edukacja nie pójdzie w las.
Jeśli sterowniki kotła klasy 5 zostały źle ustawione lub użytkownicy w ogóle nie podjęli się takich czynności, może dojść do sytuacji, w której dom będzie niedogrzany, chociaż komin będzie bardzo rozgrzany. Innym przykładem może być sytuacja, gdy co chwilę ogień będzie gasł, mimo poprawnego załadunku, a system informować o dziwnych alarmach i zagrożeniach.
Mimo frustracji i zdenerwowania należy zacząć spokojnie od nowa. Zacznij od wyczyszczenia kotła, przewodów powietrznych i termicznych. Następnie sprawdź w wewnętrznych ścianach kielicha retorty, czy nie powstał nagar po paleniu niskiej jakości opałem. Ostatnim krokiem jest weryfikacja ewentualnych uszkodzeń mechanicznych. Jeśli wszystkie te kroki są zakończone sukcesem, możesz przejść do ustawień swojego kotła.

3 parametry: tylko tyle i aż tyle

W ustawieniach sterowników kotła znajdziecie zwykle między innymi: czas podawania, przerwę podawania i moc nadmuchu. Na pozór proste i logiczne, jednak w praktyce warto być uważnym, ponieważ czasem nawet jedna sekunda różnicy może być istotna.
Ustawienia sterowników kotła klasy 5 zacznij więc od pozornie podstawowego poziomu:
 • czas podawania na 5 sek.
 • przerwa podawania na 40 sek.
 • moc nadmuchu na 50%.

 • Teraz można zaczynać operowanie pokrętłami, przyciskami i wartościami. Czas podawania lepiej zostawić taką, jaką sugeruje producent, gdyż zmiana o jedną sekundę może wywołać ogromne różnice pracy – np. obniżenie wartości na 4 sekundy, skończy się spadkiem wydajności o 20%. Nie brzmi to atrakcyjnie, prawda? Zmieniając przerwę podawania, istnieje większa swoboda, więc wystarczy metodą prób i błędów dojść do odpowiedniego poziomu.
  Czym jest moc nadmuchu? Nie wpływa ona na moc pieca, chociaż nazwa może na to wskazywać. Chodzi raczej o dostarczenie odpowiedniej ilości powietrza do kotła. Jeśli będzie go zbyt mało, piec będzie wygasał z niedopalonymi kawałkami węgla, natomiast gdy pojawi się zbyt duża ilość powietrza i temperatura dojdzie do niebezpiecznie wysokich wartości, mogą pojawić się spieki, czyli stopione grudy popiołu – finał będzie niestety podobny.
  Podsumowując w kilku słowach to, jak ustawić sterowniki kotła klasy 5: Pierwszy parametr zostawiamy tak, jak ustawił producent, operujemy drugim do satysfakcjonującego poziomu i trzecim wykańczamy efekt grzania. Na rynku oferowane są dużo bardziej zaawansowane technologicznie kotły klasy 5. Należy pamiętać o tym, by skupić się na podstawach, czyli wyżej wymienionych kwestiach, które pozwolą na poprawne ustawienie nawet najtrudniejszego modelu – w razie jakichkolwiek problemów warto skonsultować się z producentem lub dystrybutorem kotła, który na pewno doradzi jak ustawić wszelkie sterowniki tak, aby zachować balans pomiędzy bezpieczeństwem a wydajnością pracy.
  Polecamy też nasz ostatni artykuł, w którym dowiesz się jak wybrać firmę, w której kupić nowy kocioł grzewczy?


  sterownik do kotła klasy 5 - jak ustawić?


  -->