Tanie kotły C.O. - na co uważać? Wady budżetowych rozwiązań

Bardzo często zwracamy uwagę na fakt, że zakup kotła klasy V, zgodnego z założeniami dyrektywy ecodesign to dość duża inwestycja. Na rynku jednak można znaleźć tanie kotły węglowe, które w teorii nie uszczuplą aż tak bardzo naszego portfela. Kupując takie urządzenie należy jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników - porównując je z droższymi modelami.


Tanie kotły węglowe - wady

Przede wszystkim - dokumentacja!

Nowoczesne urządzenia grzewcze, które spełniają wymagania dyrektywy ecodesign, muszą cechować się wysoką efektywnością procesu spalania w szerokich zakresach mocy. Oczywiście, pierwszym krokiem podczas zakupu taniego kotła węglowego, jest sprawdzenie, czy posiada wymagane certyfikaty potwierdzające zgodność z aktualnymi normami. Nalepka na obudowie lub grafika zamieszczona na stronach sklepu internetowego powinna być jedynie sugestią - dokument pochodzący z niezależnego laboratorium, to już zupełnie coś innego.

Problem tanich kotłów, które nie spełniają jakichkolwiek norm, zanika. Należy jedynie wystrzegać się bardzo tanich ofert urządzeń z drugiej ręki, które zostały zakupione lata temu, a obecnie są sprzedawane za kilkaset złotych. Na stronach producentów znaleźć można także tańsze piece, spełniające niższe wymagania, z adnotacją “nie przeznaczone na rynek polski”. Jest to dla kupującego jasna informacja, że tego typu urządzenie co prawda jest w ofercie producenta (a tego nikt nie zakazuje), ale nie może być użytkowane w naszym kraju.

Sprawność tanich kotłów C.O.

Jeżeli już udało się zweryfikować poprawność dokumentacji kotła, nie należy się obawiać, że będzie on miał niską sprawność. Rzetelne testy laboratoryjne potwierdzają efektywność pracy z mocą znamionową oraz obniżoną. Nawet minimum zawarte w normach to już wynik, który z pewnością będzie zdecydowanie lepszy, niż osiągi kotła niższej klasy. Podobnie rzecz ma się w kontekście emisji zanieczyszczeń.
Oczywiście, warto wykonać porównanie. Może się okazać bowiem, że tańszy produkt spełnia wymagania, ale ten droższy daje użytkownikowi “coś więcej”. Rozwiązania technologiczne będą lepsze, a co za tym idzie sprawność kotła wyższa, a emisja szkodliwych związków niższa, niż zakładają obowiązujące aktualnie normy.

Jakość wykonania kotła

O ile w poprzednim punkcie różnice mogą wydawać się nieznaczne, o tyle pod względem jakości wykonania cena może wiele zmieniać. Materiały to aspekt, w którym można sporo zaoszczędzić. Decydując się na tani kocioł węglowy, zwróćmy uwagę na grubość blachy, z której został wykonany. Wszystko naturalnie regulują normy, ale ustalają one jedynie niezbędne minimum. W teorii, grubsza blacha zapewni dłuższą żywotność urządzenia, nawet przy wykorzystywaniu słabszej jakości paliwa. Jest ona bowiem bardziej odporna na działanie korozji.
Analogiczną sytuację mamy w przypadku podajników paliwa. Tańszy ślimak może być po prostu cieńszy i ze słabszej jakości materiału. Będzie więc wymagał wyższej jakości paliwa, by nie uległ uszkodzeniom i poprawnie dawkował opał.

Systemy sterowania

W tym miejscu kluczową rolę odgrywa komfort, jaki chce uzyskać użytkownik. Tanie kotły C.O. są wyposażone w układy, które spełniają swoją podstawową rolę. Pozwalają skonfigurować najważniejsze parametry spalania i uzyskać odpowiednią efektywność całego procesu. W teorii to wszystko, co jest niezbędne. Jednak bardziej zaawansowane urządzenia dają możliwość sterowania innymi elementami układu grzewczego np. pompami C.O. lub zaworem mieszającym, a także programować tygodniowe cykle pracy oraz zmieniać ustawienia zdalnie, korzystając z regulatorów pokojowym lub urządzeń mobilnych. Nie są to obowiązkowe elementy wyposażenia, ale znacząco podnoszą komfort użytkowania. Zaawansowane układy elektroniczne kosztują więcej i w znaczny sposób wpływają na finalną cenę kotła. Za wygodę po prostu musimy zapłacić więcej.

Jakie są wady tanich kotłów węglowych?

Podsumowując - tanie piece C.O. już nie wrócą

Czasy, gdy bez problemu można było kupił kocioł za 2-3 tys. złotych już nie wrócą. Wymagania dotyczące ekonomii i ekologii spalania wymuszają korzystanie z bardziej zaawansowanych, kosztownych technologii. O założeniach dyrektywy Ecodesign można przeczytać w artykule na naszym blogu. Przeanalizowaliśmy również ceny kotłów na ekogroszek. Tanie kotły C.O., które spełniają obowiązujące normy, są urządzeniami dobrej jakości. Jeśli jednak podstawowe wyposażenie i możliwości nie są dla nas wystarczające - musimy przygotować się na większy wydatek.


-->