Ustawa antysmogowa a świadomość w społeczeństwie - czyli co w praktyce o niej wiemy...

Ustawa antysmogowa wywołała ogromną burzę wśród społeczeństwa, które uważa ją za atak na portfele mniej zamożnych mieszkańców domów jednorodzinnych. Konieczność wyposażenia swojego gospodarstwa domowego w kotły klasy 5 i zaprzestanie wykorzystania tańszych paliw jak m.in. węgiel brunatny, muł węglowy, flotokoncentraty węglowe, posiadających udział węgla kamiennego o gramaturze poniżej 3 mm, biomasy (drewna) z zawartością wilgoci na poziomie 20%, dla wielu ludzi wydaje się sporym wyzwaniem.
Jak jednak wygląda prawda? Czy możemy spodziewać się jedynie podwyższenia cen węgla, kosztów związanych z wymianą kotłów i instalacji grzewczych, a zamian nie otrzymamy żadnych pozytywnych zmian? Z naszych wcześniejszych artykułów możecie dowiedzieć się między innymi jak wyglądają uchwały antysmogowe w poszczególnych województwachAle co w praktyce wiemy o ustawie antysmogowej? Jak kształtuje się jej świadomość w społeczeństwie?


podpisanie ustawy antysmogowej a świadomość społeczna


Czemu tanie paliwa i kotły niskiej klasy, muszą odejść w zapomnienie?


Stale mówi się o zanieczyszczeniu powietrza i gleby, co odbija się również na jakości wody w zbiornikach – każdy z nas codziennie przyczynia się do pogorszenia sytuacji.
Kotły klasy 3 i 4, charakteryzują się nie tylko dużo większą emisją zanieczyszczeń do atmosfery, ale również gorszymi zdolnościami grzewczymi. Odbija się to na ilości materiału, który należy przepalić, by ogrzać swoje gospodarstwo domowe, a co za tym idzie, produkowana jest większa ilość popiołu. Kotły klasy 5 charakteryzują się ponad 5 razy mniejszą emisją szkodliwych substancji, wytwarzanych w czasie spalania paliw stałych i 3-krotnie mniejszą ilością pyłu. Zdolności grzewcze jednak rosną do 89%, czyniąc je tym samym niezwykle wydajnym urządzeniem grzewczym. Kotły, których klasa wynosi 5, posiadają jeden minus dla większości niewielkich gospodarstw – są dużo większe od swoich poprzedników, więc zajmują więcej miejsca w kotłowni.

Paliwa takie jak muł, flot i kiepskiej jakości miał, charakteryzowały się do tej pory ogromną popularnością, ponieważ ich wykorzystanie było niezwykle ekonomiczne – co również odbijało się na ekologii. Użytkownicy spoza śląska, raczej rzadko mieli do czynienia z tym paliwem, który swoją gramaturą przypominał nawet cukier puder. Z relacji osób korzystających z takich rozwiązań, można wywnioskować, że jedno wiadro paliwa, oznaczało dwa wiadra popiołu do wyniesienia – nie brzmi to atrakcyjnie. Wykorzystując drewno o zawartości 20-procentowej wilgoci, można zauważyć dużo gorsze zdolności grzewcze i wzmożony poziom dymienia. Automatycznie ogrzanie mieszkania jest trudniejsze, a do atmosfery jest uwalniana dużo większa ilość szkodliwych substancji, które odbijają się w późniejszym okresie na zdrowiu nas wszystkich.
Na świadomość społeczną w temacie ustawy antysmogowej i ekologii orazj jej kształtowanie wpływają głównie media. Może to formować niepełny lub nieprawdziwy obraz sytuacji. Np. kiedy ustawa antysmogowa została zaakceptowana, Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla wystosowała w liście otwartym bardzo mocną tezę, że przez zmiany jakie przyniosła ustawa tysiącom Polaków grozi ubóstwo… Wiele osób sprawdzi tą informację i będzie wiedzieć, że to niedopowiedzenie wynikające z obawy o swoje stanowisko ekonomiczne - inni uwierzą na słowo i z miejsca będą bojkotować ustawę. Mimo iż Urząd Marszałkowski zareagował na ten list szybko, sami obawiali się o to, że takie stanowisko może wpłynąć na zniechęcenie wielu mieszkańców do przestrzegania warunków ustanowionych prawnie.


ustawa antysmogowa a świadomość społeczna - wpływ mediów


Walka ze smogiem na prośbę samych użytkowników


Warto pamiętać, że ustawa została uchwalona ze zgodą samych mieszkańców, którzy domagali się podjęcia kroków walki ze smogiem. Zanieczyszczenia powodowały pogorszenie stanu zdrowia i samopoczucia wielu mieszkańców średnich i dużych miast, więc ich prośby o pomoc zostały spełnione – inaczej nie dało się rozwiązać tego problemu! Na temat pozytywnych zmian w Polsce, pisały takie czasopisma jak New York Times, które bardzo ciepło recenzowało zmiany w prawie, wspominając o innych krajach, gdzie problem smogu jest zamiatany pod dywan.

Rozwiązania problemów finansowania

Już w roku 2017, rząd ogłosił dofinansowania do ekologicznych kotłów, by mniej zamożni użytkownicy, nie musieli obawiać się dużego obciążenia budżetu domowego (więcej przeczytasz tutaj: jak uzyskać dofinansowanie kotły klasy 5).

Ustawa smogowa jest więc przyjmowana różnie przez mieszkańców Polski. Dużo bardziej doceniają ją ludzie w przedziale wiekowym 15-45 lat, których świadomość problemu jest znaczenie wyższa (o czym mówią nawet bardzo częste używanie przez nich masek antysmogowych w okresie zimowym, kiedy jakość powietrza znacznie spada). Ludzie starsi często przejmują się tym mniej - zwłaszcza, że np. dla emeryta wydatek wymiany kotła będzie sporym wyzwaniem. Należy jednak patrzeć na to jak na inwestycję w lepsze życie dla nas i przyszłych pokoleń. Dlatego należy ciągle zwiększać świadomość społeczeństwa w temacie smogu i powiększać ich wiedzę w tym temacie.
-->