Czym kierować się przy wyborze kotła grzewczego?

Zaostrzone przepisy związane z emisją szkodliwych substancji do atmosfery spowodowały, iż wybór kotła grzewczego warunkują nie tylko indywidualne oczekiwania i potrzeby, ale również uchwały. Ogrzewanie jest jednym z ważniejszych aspektów eksploatacji budynku, można zarówno rozsądnie zaprojektować system ogrzewania, ale też wybierając kocioł mało wydajny, niepraktyczny i tym samym szkodliwy dla środowiska, narazić siebie na duże koszty. Wybór kotła grzewczego powinien być rozsądny, dostosowany do indywidualnych potrzeb i oczywiście z zgodny z unijnymi przepisami.

Ekologiczne ogrzewanie

Społeczeństwo w znaczącym stopniu przyczynia się do zwiększenia globalnego ocieplenia, kwaśnych deszczów i dziury ozonowej. Z tego powodu postanowiono zaostrzyć przepisy dotyczące emisji szkodliwych substancji. Październik 2017 roku był przełomowy dla wymagań energetyczno-emisyjnym. Zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012 tylko kotły klasy 5 mogą być instalowane.
Chcąc aby ogrzewanie, szczególnie w okresie zimowym, nie było wydatkiem przekraczającym nasze możliwości, warto zadbać, aby temperatura na kotle wynosiła 60-70 st. Równie istotną kwestią jest dostosowanie ilości paliwa i powietrza, które są niezbędne do procesu spalania. Należy także zwrócić uwagę na obsługę kotła. Istnieją obecnie urządzenie cechujące się różnią ilością regulatorów, można swobodnie dostosować kotły grzewcze do indywidualnych potrzeb.

Większa inwestycja – większe korzyści

Oszczędność na ogrzewaniu nie polega na zakupie kotła za niską cenę. Już po miesiącu okazuje się, że zużywa on więcej paliwa niż nowoczesne kotły klasy 5. To powoduje, iż początkowo niewielkie koszty przekładają się na duża inwestycję. Wybór kotła grzewczego powinien być przemyślany i rozsądny. Kotły wyższej klasy to większy wydatek, jedna również… większa oszczędność. Jak to możliwe?

Kowalski wybrał węgiel o kaloryczności 28 MJ/kg, w ciągu sezonu spala go ok. 4 ton. Nowak zdecydował się na kocioł klasy 5, co pozwoliło mu na spalenie o pół tony ekogroszku mniej.

W przypadku ogrzewania kwestia finansowa dla wielu odgrywa szczególną rolę. Nie każdego przekonuje troska o środowisko naturalne oraz mniejsza emisja szkodliwych substancji. Kotły grzewcze klasy 5 cechują się bardzo dużą sprawnością, przekraczającą nawet 90%. Jeżeli zależy Ci na wygodzie obsługi kotła zwróć uwagę na obecność zasobnika. Dzięki temu nie ma konieczności nieustannego, częstego uzupełniania kotła paliwem. Ponadto urządzenia wyposażone są w wiele ciekawych funkcji, np. samoczynne wygaszanie i rozpalanie się, regulacja temperatury wody czy też automatyczne czyszczenie.

Praktyczne wskazówki

Kotły klasy 5 już niedługo staną się standardem. Mamy dostęp do wielu modeli, które różnią się między sobą parametrami technicznymi, dodatkowymi funkcjami i możliwościami. Podstawowym aspektem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest moc kotła. Przykładowo dla dobrze ocieplonego domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m² powinno się wybrać kocioł o mocy 12kW. Przy starszym i nieocieplonym budownictwie, konieczne będzie zastosowanie urządzenia o mocy 15-18 kW.
Pamiętaj też o klasie kotła i o europejskiej normie, która została już wprowadzona. Nie zapominaj o komforcie użytkowania ogrzewania, dobrym rozwiązaniem są kotły z podajnikiem, a zatem praktycznie bezobsługowe na co dzień. To, co także ma znaczenie dla efektywności spalania, jest jakość paliwa. Przy kotłach 5 klasy stosuje się przyjazne dla środowiska – pellet i ekogroszek (o tym, jaki rodzaj paliwa najlepiej wybrać pisaliśmy wcześniej). Wybieraj sprawdzone i zaufane źródła, dzięki czemu pozwolisz swojemu ogrzewaniu pracować energooszczędnie i wydajnie.

Powrót >>-->