Rodzaje paliw stałych. Jakie paliwo do kotła wybrać?

Podczas zakupu kotła, jedną z rzeczy, na którą zwracamy szczególną uwagę, jest to, jakim paliwem będzie on zasilany. W dzisiejszym tekście skupimy się na paliwach stałych. Już przed zakupem warto określić jakim paliwem chcemy zasilać kocioł - stosowanie paliwa, do którego kocioł jest dostosowany, pozwala wykorzystać pełną moc tego urządzenia.

>> Węgiel niejedno ma imię

Spalanie węgla często kojarzy się z nieekologiczną formą pozyskiwania energii. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwa jest zmiana takiego podejścia. Uświadomić wystarczy sobie jedno: żadne paliwo nie jest po prostu nieekologiczne - wszystko zależy bowiem od tego, w jaki sposób zostanie spalone. Stałym elementem krajobrazu miejskiego w okresie jesienno-zimowym jest dym wydobywający się z kominów. Skład takiego dymu to głównie węglowodory, których powinniśmy obawiać się z tego względu, że są rakotwórcze. Na szczęście elektrownie węglowe coraz częściej używają nowoczesnych technologii, dzięki którym z komina wydobywa się nie czarny dym, pełen szkodliwych dla naszego zdrowia substancji, ale po prostu... para wodna.

Ekogroszek

Pod enigmatyczną nazwą ekogroszek kryje się... dobrze znany i brzmiący zdecydowanie bardziej swojsko węgiel kamienny. Ekogroszek produkowany może być również z węgla brunatnego. Przedrostek eko- kojarzy się nam z ekologią i słusznie - spalanie tego paliwa jest dużo bardziej przyjazne środowisku, niż spalanie zwykłego węgla. Ekogroszek jest bardziej wydajny - węgiel, którego używa się do jego produkcji w swoim składzie ma małe ilości siarki, wody i substancji niepalnych. Dla użytkowników kotłów z pewnością niebagatelne znaczenie będzie miał również fakt, że spalanie tego paliwa wiąże się z niewielką ilością popiołu. Warto pamiętać, że wszystkie zalety tego paliwa dotyczą prawdziwego ekogroszku. Uważać należy na nieuczciwych sprzedawców, którzy oferują paliwo na bazie np. miału węglowego.

Pellet

Pellet to paliwo charakteryzujące się odpornością na samozapłon, niską emisją węgla podczas spalania oraz wysoką wartością energetyczną. Powstaje przez sprasowanie odpadów drzewnych. W przypadku spalania drewna mówić można o zerowym bilansie energetycznym - podczas tego procesu wytworzona zostaje ilość dwutlenku węgla, którą porównać można z ilością CO2 pochłanianego przez drzewo w trakcie jego życia. Ekologiczny charakter pelletu wynika również z tego, że powstaje on z resztek, np. z resztek odpadów drzewnych z tartaków. W skład pelletu wchodzą więc m.in. wióry i trociny, sprasowane pod dużym ciśnieniem i uformowanych w brykiety.

>> Dobre paliwo plus wysokiej jakości kocioł

Każde z paliw posiada swoje wady i zalety. Podczas wyboru warto jednak pamiętać o tym, że odpowiedni jego wybór to tylko część sukcesu, wiele bowiem zależy od wyboru kotła. W końcu prawie każde paliwo może być wykorzystane w “nieekologiczny” sposób. I w tym właśnie momencie pojawiamy się my, firma Protech.
Dzięki rozwojowi technologii na rynku pojawiają się kotły, które skonstruowane są w taki sposób, że zapewniają większą wydajność. To przekłada się również na korzystniejsze parametry spalania paliwa. Właśnie takie urządzenia proponujemy naszym klientom. W ofercie znajdą oni m.in. model EP V (EP 5) - nowoczesny model, który jest prosty w użyciu i wymaga załadunku paliwa co 3-7 dni przy pracy na pełnej mocy.
Powrót >>-->