Wzrost cen węgla - skąd się bierze?

Podwyżki cen są zawsze niekomfortowe dla klientów. Niezależnie, czy kupują oni produkty spożywcze, auto, czy mieszkanie. Najgorsze są jednak sytuacje, gdy podwyżka dotyczy czegoś, co jest nam niezbędne do codziennego funkcjonowania. Doskonałym przykładem jest wzrost cen węgla, który powoduje sporą frustrację wśród społeczeństwa, ponieważ jeszcze w poprzednim sezonie, ludzie musieli zapłacić za niego mniej. Tendencja wzrostowa cen widoczna jest zresztą nieprzerwanie od kilku lat.


wzrost cen węgla w ostatnich 3 latach
Wykres przedstawiający notowania cen węgla w ostatnich 3 latach (15.10.2015-12.10.2018) Źródło: https://gornictwo.wnp.pl/notowania/ceny_wegla


Co może powodować wzrost cen węgla?

Zastanówmy się nad tym, czym spowodowana jest tego typu sytuacja i czy na horyzoncie są jakiekolwiek prognozy, dzięki którym można liczyć na powrót do cen sprzed roku, czy lat wcześniejszych. Dlaczego węgiel jest droższy?

Podwyższenie jakości i kosztów wydobycia

Ustawy i dyrektywy unijne potrafią w ciągu jednego dnia zmienić nasze życie. Wystarczy spojrzeć na EKOPROJEKT, który pojawił się zaraz po rozporządzeniach dotyczących kotłów klasy 5. Obydwa projekty mają ogromny wpływ na podwyżki cen węgla. Ich celem jest wprowadzenie na rynek nowoczesnych urządzeń grzewczych, które wymagają od użytkowników stosowania surowców najwyższej jakości. Im lepszy produkt, tym jego cena jest wyższa. Producenci wiedzą, że mimo podwyżki cen, klienci i tak będą musieli wybrać ich asortyment, zwłaszcza jeśli mówimy o paliwach.
Kopalnie, które chcą utrzymać się na rynku, muszą wykorzystywać profesjonalne i zaawansowane technologicznie narzędzia oraz dbać o maksymalnie wysoki poziom swojej oferty, co zwiększa koszty wydobycia. To również mocno przekłada się na cenę węgla, gdyż każdy chce zarobić na marżę, a sprzedaż po kosztach i bez zysku, mija się z celem przedsiębiorców.


Droższe wydobycie wpływa na wzrost cen węgla

Transport i przechowywanie

Na cenę węgla składa się również cena jego transportu oraz przechowywania. W pierwszym przypadku, istotną kwestią jest tutaj fakt, czy węgiel będzie transportowany samochodem, czy koleją. Ceny wzrastają więc im dalej do kopalni. Ponieważ zwiększają się także koszta utrzymania magazynów czy placów, to również wpływa na finalną cenę węgla.

Kwestie ekologiczne

Wzrost cen węgla jest także napędzany poprzez kwestie ekologiczne. Ostatnie cieplejsze zimy, powodują że stosunkowo zużywamy mniej opału niż we wcześniejszych latach - a więc spada podaż.
Jest też druga strona medalu. Może opału potrzebujemy mniej, ale za to zdecydowanie wyższej jakości. Ludzie zdają sobie coraz lepiej sprawę z tego, jak zły wpływ, m.in. na powietrze, którym oddychamy ma palenie w piecu byle czym. Coraz więcej dyrektyw i ustaw, nakładanie kar za palenie śmieciami i drewnem niskiej jakości sprawia, że ludzie potrzebują więcej węgla dobrej jakości. Zjawisko to jest pozytywne dla naszego zdrowia i ekologii, jednak handlowcy widząc wzrost popytu, zwiększają ceny.

Kryzys górnictwa i wyczerpywanie się surowca

Kryzys, jaki dotyka polskie górnictwo oczywiście również negatywnie wpływa na ceny węgla. Głównie wiąże się to z brakiem nowych kopalń i mniejszą liczbą wykwalifikowanych górników. Spada wydobycie węgla, przez co musimy ratować się importem (najczęściej z Rosji). Ta zauważalna obniżka, która rozpoczęła się już w 2017 roku, to efekt między innymi zamykania nierentownych kopalni, cięższych warunków geologicznych (zwłaszcza na Śląsku) czy też wstrzymanych inwestycji na rynku węgla. Brak górników widać z kolei w zmniejszających się liczbach absolwentów szkół górniczych, a także w rosnącej liczbie odchodzących, doświadczonych pracowników.

Wzrost podatków i akcyzy

Dotyka to zwłaszcza odbiorców indywidualnych. Pomimo, iż do takich klientów trafia ok 20% całego wydobycia, generują oni aż 30% całości dochodów. Podatek VAT w 1 tonie węgla wynosi 116 zł (około 18,7% ceny), a akcyza to dodatkowe 31-33 zł (czyli ok. 3-5% ceny za tonę). Należy do tego doliczyć także inne podatki, np. od wyrobisk (Dane z 2017 roku).

Kiedy więc kupować węgiel?

Sezon grzewczy jest najlepszym momentem na podniesienie cen, ponieważ klienci, którzy nie zabezpieczyli się przed nim, będą szukać na gwałt możliwości zakupu opału. Kupią zatem drogi węgiel, ponieważ nie będą mieli wyjścia, natomiast sprzedawca zamiast robić kilka kursów do kilku klientów, zrobi jeden i zarobi tyle samo. Żeby kupować węgiel w opłacalnych cenach, należy dokładnie obserwować rynek, ponieważ sezon jest wtedy, kiedy najwięcej klientów przychodzi po produkt, a termin ten, jest niezwykle ruchomy w czasie.
Nie ma więc idealnej odpowiedzi na pytanie kiedy najlepiej kupować opał. Większość ludzi decyduje się na jego zakup latem i wczesną jesienią. Zakładają, że skoro nikt nie pali wtedy w piecach, ceny powinny być niższe. Część ludzi jednak stawia na zimę - myśląc, że inni już pewnie zakupu dokonali, więc to teraz koszty powinny spadać. Dlatego ciężko zaplanować te zakupy - rekomendujemy monitorowanie rynku w okolicy, aby dokonać zakupu po jak najatrakcyjniejszej cenie.

Sprawdź również nasze dwa ostatnie artykuły: zbiornik buforowy do kotła klasy 5 - czy warto? oraz jak ustawić sterowniki do kotła klasy 5.


Czemu rosną ceny węgla?


-->