Zabezpieczenia przeciwpożarowe - jak jest zabezpieczony kocioł klasy 5?

Nowoczesne urządzenia grzewcze na paliwa stałe cechują się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno ochrony instalacji grzewczej przed zagotowaniem i rozerwaniem, jak i zasobnika kotła klasy piątej przed cofnięciem płomienia. Oczywiście każdy producent posiada własne rozwiązania, ale podstawy ich działania często są bardzo do siebie zbliżone.
Na wstępie należy zaznaczyć, że trudno znaleźć kocioł, w którym będą zainstalowane wszystkie opisane zabezpieczenia przeciwpożarowe. Artykuł omawia różne systemy, które wzajemnie się uzupełniają lub zastępują. Każdy wysokiej jakości produkt będzie posiadał zestaw zapewniający odpowiedni poziom ochrony.


Zabezpieczenia przeciwpożarowe kotła klasy 5


Zabezpieczenie przed zapłonem paliwa w podajniku

W normalnych warunkach paliwo podawane jest znacznie szybciej, niż cofa się płomień. Jeśli jednak wentylator w kotle ulegnie awarii lub nagle zabraknie prądu, teoretycznie może pojawić się ryzyko przedostania się płomienia z komory spalania do podajnika, a następnie zasobnika paliwa. Prawdopodobieństwo nie jest duże, ale urządzenia są na tą ewentualność przygotowane. Zabezpieczenia te można dla uproszczenia podzielić na trzy grupy:
Pierwsze z nich - najprostsze - spotkamy przede wszystkim w kotłach klasy 5 na biomasę. Ich działanie nie jest związane z elektroniką urządzenia, a ochrona przed płomieniem może się wiązać z uszkodzeniem sprzętu. Ewentualny pożar jest jednak znacznie większym problemem. Zabezpieczenia elektroniczne zwykle chronią również sam kocioł, ale nie zadziałają, jeśli nie będzie prądu. Ochrona wodna to natomiast zbiornik z zaworem, zamontowany na stałe w pobliżu kotła. Jeśli zawór termiczny na skutek wzrostu temperatury otworzy się, woda zaleje paliwo, gasząc ogień.

Podstawowe przeciwpożarowe zabezpieczenia mechaniczne

Pierwszym z nich - charakterystycznym dla kotłów na pellet - jest podłączenie zasobnika do palnika przy użyciu elastycznej rury wykonanej z materiałów topliwych. Jeśli temperatura w tej okolicy zacznie niebezpiecznie rosnąć, rura roztopi się, trwale odcinając dostęp do magazynu paliwa.
Innym rodzajem zabezpieczeń mechanicznych są pośrednie klapy lub śluzy. Zasada ich działania jest różna, zależna od wykorzystywanego paliwa. W przypadku paliwa bardzo drobnego, jak pellet, może to być dość prosty mechanizm sprężynowy, otwierający się tylko w momencie zsypywania paliwa z zasobnika do palnika. Klapa odchyla się wówczas pod naciskiem granulek, a standardowo jest zamknięta. Bardziej zaawansowane systemy otwierane są elektrycznie w momencie pracy podajnika. Jeśli zasilanie zniknie - klapa się zamyka. Urządzenie może również być wyposażone w niewielki zasobnik pośredni, wypełniony niewielką ilością paliwa, Upraszczając do niezbędnego minimum - elementy te mają za zadanie oddzielić metalową przegrodą przestrzeń spalania od głównego zasobnika węgla lub pelletu. Niestety, nie działają idealnie - istnieje ryzyko że drobiny paliwa uniemożliwiają pełne zamknięcie. Dlatego też stosowane są np. rury topliwe lub ochrona wodna.

Wsparcie elektroniki


Jako jedną z zalet nowoczesnych kotłów piątej klasy, często na tym blogu wymieniamy zaawansowane systemy sterowania. Elektronika dba nie tylko o komfort użytkownika, ale również i jego bezpieczeństwo. Często spotykanym elementem zabezpieczającym w kotle węglowym jest czujnik temperatury umiejscowiony przy podajniku. Jeśli wartość temperatury przekroczy zapisaną w sterowniku granicę, uruchamiana jest procedura bezpieczeństwa. Polega ona zwykle na ciągłej pracy podajnika paliwa przez dłuższy czas, w celu wyrzucenia paliwa z żarem do komory spalania. Zbyt mała ilość powietrza w jej wnętrzu powinna uniemożliwić dalsze rozprzestrzenianie się ognia.
Kolejnym przykładem elektronicznego zabezpieczenia przeciwpożarowego może być czujnik otwarcia klapy zasobnika paliwa. Jeśli będzie ona niedomknięta, praca podajnika i wentylatora zostanie spowolniona lub wstrzymana. Nieodpowiedni ciąg powietrza może bowiem w tej sytuacji wywołać przemieszczanie się ognia i spalin nie w kierunku komina, a do magazynu paliwa.


Zabezpieczenia przeciwpożarowe - jak jest zabezpieczony kocioł klasy 5?


Po pierwsze - użytkownik

Rozwój technologii w dziedzinie ogrzewnictwa przekłada się na wzrost poziomu bezpieczeństwa. Sterowniki kotła ostrzegą nas w odpowiednim momencie, a jeśli zawiodą - powinny zadziałać elementy mechaniczne lub ochrona wodna. Nic jednak nie zastąpi regularnej obserwacji pracy urządzenia grzewczego. Nawet najbardziej zaawansowane zabezpieczenia przeciwpożarowe mogą bowiem nie zadziałać lub okazać się niewystarczające. Nie można więc zapomnieć o regularnym czyszczeniu i serwisowaniu urządzenia grzewczego. Dzięki temu spadnie ryzyko awarii, a zabezpieczenia powinny działać prawidłowo.
-->