Zalety i wady ekogroszku

Zalety i wady ekogroszku


Kotły klasy 5 to w większości urządzenia zasilane pelletem lub ekogroszkiem. O pierwszym, ekologicznym paliwie można było już przeczytać w innych artykułach na naszym blogu. Jednak również korzystając z najpopularniejszego w naszym kraju paliwa kopalnego, jakim jest węgiel, można palić z dużo mniejszą szkodą dla środowiska niż w przypadku tradycyjnych kotłów. Poznajmy zalety i wady ekogroszku.

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to jeden z sortymentów węgla kamiennego. Za najlepsze do palenia w kotłach retortowych uznawane są ziarna o rozmiarze od 5 do 25 mm. Produkt ten zawiera niewielką ilość miału. Cechuje się również stosunkowo niską (w porównaniu do innych rodzajów węgla) wilgotnością, niedużą zawartością siarki i substancji niepalnych. Na rynku można znaleźć ekogroszek o różnej kaloryczności - od kilkunastu do 25, a nawet 30 MJ/kg. Oczywiście im wyższa, tym lepiej, ale wraz z nią rośnie cena węgla.
Może trudno w to uwierzyć, ale początkowo ekogroszek (a właściwie wówczas - groszek) był traktowany raczej jako odpad, a nie pełnowartościowy produkt do palenia w kotłach. Dopiero stworzenie urządzeń grzewczych dostosowanych do parametrów tego sortymentu węgla pozwoliło wydobyć z niego pełnię możliwości. Z czasem okazał się bardzo dobrej jakości paliwem. Odpowiednio wyselekcjonowany może spełniać rosnące wymagania dotyczące ekologii procesu spalania.

Zalety ekogroszku

I to właśnie ekologia może być pierwszą z zalet tego paliwa. W stosunku do innych sortymentów węgla pozostawia bowiem mniej zanieszczyszczeń. Odpowiednio spalany, wytwarza również mniej szkodliwych dla środowiska substancji - pyłów i tlenków węgla. Bardzo istotną dla potencjalnych inwestorów kwestią jest fakt, że nowoczesne kotły na ekogroszek spełniają wymagania certyfikatu Ecodesign, dzięki czemu można liczyć na dofinansowanie ich zakupu lub inne wsparcie, jak np. ulga termomodernizacyjna.
Innym, niewątpliwym plusem ekogroszku jest wygoda użytkowania. Nowoczesny kocioł wystarczy załadować raz na kilka dni, a prawidłowo skonfigurowany sterownik zadba o utrzymanie odpowiedniej temperatury w budynku. Wysoka sprawność tego typu urządzeń sprawia, że koszt wyprodukowania jednostki energii jest stosunkowo niski. Stosowanie ekogroszku z czasem staje się więc źródłem oszczędności.
W naszym kraju węgiel jest paliwem dość łatwo dostępnym. Dla wielu inwestorów mieszkających poza granicami miast staje się więc często jedynym stosunkowo czystym źródłem energii. Trudniej dla nich jest nabyć wysokiej jakości pellet lub podłączyć się do sieci gazowej niż co rok kupować wartościowy ekogroszek.

Wady i zalety ekogroszku


Wady ekogroszku

O ile w trakcie użytkowania ekogroszek może przynosić oszczędności, o tyle na etapie inwestycji w kocioł jest to dość drogie paliwo. Nowy kocioł klasy 5 spełniający wszystkie wymagania prawne to wydatek od 6 do kilkunastu tysięcy złotych w zależności od mocy i posiadanych certyfikatów. Aby zapewnić jego prawidłową pracę, należy pamiętać o regularnym czyszczeniu i serwisowaniu. Dla niektórych inwestorów może być to wada ekogroszku, z czasem jednak przeradza się ona w niewątpliwą zaletę.
Mimo dopisku “eko” przed nazwą sortymentu węgla, nadal jest mu daleko do bycia czystym paliwem. Jeśli chodzi o emisję zanieczyszczeń, pozostaje daleko w tyle w stosunku do pelletu czy gazu ziemnego. Na magazynowanie paliwa (jeśli chcemy zachować jego dobre parametry wilgotności) należy przeznaczyć dość duże pomieszczenie, z odpowiednią wentylacją. W miejscu składowania na pewno będzie dość brudno. Zakup ekogroszku w workach (zwykle pakowanych po 25 kg) wiąże się również z koniecznością ich dźwigania.
Istotną wadą ekogroszku jest obecność na rynku tanich podróbek tego typu węgla. Cechują się one niską kalorycznością i podwyższoną zawartością wilgoci, siarki i popiołu. Ponadto charakteryzuje je wysoka spiekalność. To wszystko powoduje, że produkt pali się nieefektywnie, zanieczyszcza środowisko i może skrócić żywotność kotła.

Podsumowanie

Jak każde paliwo, ekogroszek ma swoje wyraźne zalety, a także i wady. Jeśli będzie w prawidłowy sposób spalany, może okazać się dość ekologicznym sposobem na ogrzewanie budynku. Bardzo istotna w tym wypadku jest jednak świadomość użytkownika. Nadmierna oszczędność i zakup niskiej jakości paliwa może bowiem skutkować pogorszeniem efektywności procesu spalania, wzrostem kosztów, a nawet przyspieszonym zużyciem kotła.


-->