Zbiornik buforowy do kotła klasy 5 - czy warto?

Kocioł klasy 5 to urządzenie dużo bardziej ekologiczne od swoich poprzedników. Warto jednak pamiętać, że nawet najbardziej zaawansowany technologicznie sprzęt nie będzie pracował prawidłowo, jeśli użytkownik nie zadba o optymalne do tego warunki. Poszukiwanie oszczędności może skłaniać inwestorów do rezygnacji z pewnych elementów instalacji. Istotnym przykładem jest zbiornik buforowy - w przypadku ogrzewania z kotłem klasy 5 na paliwo stałe element opcjonalny, ale przydatny.


zbiornik buforowy do kotła klasy 5


Zbiornik buforowy - do czego służy?

Zbiornik buforowy, lub inaczej zasobnik akumulacyjny lub bufor - to element instalacji grzewczej, którego podstawowym zadaniem jest akumulacja energii pochodzącej ze źródła ciepła.Zastosowanie takiego rozwiązania znacznie zwiększa ilość wody w obiegu, dzięki czemu jej temperatura nie będzie ulegać dynamicznym zmianom. Pozwala to na zachowanie optymalnych parametrów pracy urządzenia grzewczego, a także bardziej zrównoważoną dystrybucję ciepła. W przypadku instalacji wyposażonych w kilka źródeł, jest to bardzo często element niezbędny do ich prawidłowej pracy.

Kocioł klasy 5 - instalacja bez zasobnika

Wszystko zależy od podejścia inwestora. Instalacja bez bufora będzie działać prawidłowo. Jednak jego obecność znacznie poprawi warunki pracy naszego źródła ciepła. Maksymalną sprawność, a co za tym idzie najniższe wartości emisji zanieczyszczeń, kocioł klasy 5 osiąga przy pracy z mocą nominalną. Jeżeli instalacja grzewcza ma niedużą pojemność, temperatura znajdującej się w niej wody szybko wzrośnie. Tak duża ilość energii niezbędna jest tylko w okresie dużych mrozów. Przez pozostały czas, aby nie przegrzewać pomieszczeń, taki kocioł będzie musiał pracować z mocą obniżoną. W efekcie jego sprawność spadnie i pogorszą się parametry emisji. Jeżeli ciągłe obniżanie temperatury wody kotłowej spowoduje przekroczenie jej zalecanej wartości minimalnej, paliwo może być spalane niedokładnie, przez co częściej będzie trzeba czyścić kocioł i komin.

Zasobnik buforowy do kotła klasy 5 - zestaw optymalny

Jeśli jednak zdecydujemy się na włączenie do instalacji zbiornika akumulacyjnego, jej pojemność wodna znacząco wzrośnie. Bufor zmieści bowiem jej kilkaset litrów. Kocioł klasy 5 będzie mógł dzięki temu przez dłuższy czas pracować z mocą nominalną, gdyż do ogrzania takiej ilości wody niezbędna jest bardzo duża ilość energii. Dzięki temu paliwo będzie spalane z najwyższą możliwą efektywnością i niską emisją zanieczyszczeń. Maksymalizujemy w ten sposób uzysk z jednego zasypu paliwa.
Innym pozytywnym aspektem jest dużo większa stabilność całego procesu. Ogrzewanie i schładzanie takich ilości wody wymaga czasu. Tak więc nagłe zwiększenie dopływu ciepła do instalacji - np. poprzez włączenie dodatkowego źródła lub bardziej intensywne spalanie - nie spowoduje dynamicznej zmiany temperatury grzejników w naszym domu. Przy odpowiednim doborze znacząco oddala się również ryzyko szybkiego zagotowania instalacji, czyli nie mamy obowiązku ciągłego odbioru energii cieplnej. Jeśli więc na pewien czas zamkniemy zawory w grzejnikach - nic złego nie powinno się wydarzyć. Z drugiej strony, woda w zasobniku pozostanie ciepła jeszcze długo po zakończeniu procesu spalania. Możemy tą energię wykorzystać później.czy warto inwestować w zasobnik buforowy do kotła?


Wzrost komfortu

Zbiornik buforowy i kocioł klasy 5 pozwalają podnieść komfort przebywania w budynku. Znacząco zwiększają bowiem możliwość regulacji pracy instalacji grzewczej. Zamknięcie zaworów termostatycznych w pomieszczeniach nie musi bowiem skutkować wyłączeniem kotła i koniecznością ponownego rozpalania. Stabilna temperatura zasilania pozwala lepiej wykorzystywać ciepło zgromadzone w instalacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by spożytkować je do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Obok standardowych rozwiązań, dostępne są modele ze specjalną wężownicą do przepływowego podgrzewu c.w.u., a także produkty dwa w jednym - zawierające w swoim wnętrzu zbiornik ciepłej wody użytkowej.

Podsumowanie

Zasobnik buforowy w instalacji z kotłem klasy 5 nie jest elementem obowiązkowym. Wprowadzenie go do systemu grzewczego jednak pozwala znacząco poprawić warunki pracy kotła, co przekłada się na wzrost sprawności procesu spalania oraz zmniejszenie emisji szkodliwych substancji. Sumarycznie więc istnieje duża szansa, że kocioł spali w trakcie sezonu mniej opału, a komfort cieplny ulegnie zmianom na lepsze.

Zapraszamy także do lektury naszych wcześniejszych artykułów, w których dowiesz się m.in. jak ustawić sterowniki kotła klasy 5 oraz jak wybrać firmę, w której kupić nowy kocioł grzewczy.
-->